Strona głównaOpiekaDom bezpieczny dla osoby starszej - proste i niedrogie zmiany

Dom bezpieczny dla osoby starszej - proste i niedrogie zmiany

Ludzie starsi są bardziej narażeni na upadki, które mogą mieć wpływ na ich dalsze życie, w tym na ich niezależność, dlatego mieszkanie seniora powinno stanowić bezpieczne miejsce. Możliwości dostosowania lokum do potrzeb osób sędziwych lub niepełnosprawnych jest dzisiaj wiele, choć niektóre z nich są bardzo kosztowne. Można jednak dokonać paru prostych zmian, by mieszkanie stało się bezpieczniejsze.
Dom bezpieczny dla osoby starszej - proste i niedrogie zmiany  [© Monkey Business - Fotolia.com] W starszym wieku i łatwiej o , który może spowodować psychiczne i fizyczne konsekwencje. Istnieje zaś wiele problemów natury neruologicznej i mieśniowo-szkieletowej, które mogą skutkować nawracającymi upadkami. Dlatego tak ważne jest, by ułatwić osobie starszej codzienne samodzielne funkcjonowanie w domu. Parę usprawnień może być bardzo skutecznych w zapobieganiu domowym wypadkom.

Dobre oświetlenie

Warto zainwestować w żarówki dające silniejsze światło. Poza tym relatywnie tanie są (czujniki ruchu) odpowiadające za automatyczne zapalanie światła np. przy otwarciu drzwi do danego pomieszczenia. Od jakiegoś czasu też włączniki światła montuje się na wysokości do metra od podłogi, a nie - jak kiedyś - na wysokości około 160 cm. To ułatwia do nich dostęp, warto zatem zadbać o ich przemieszczenie. Takie zmiany są szczególnie przydatne w przedpokoju i łazience, bo z dużym prawdopodobieństwem osoba starsza będzie wstawała w nocy do toalety.

Dostosowana łazienka

Nie każdy może pozwolić sobie na remont łazienki i zamontowanie prysznica zamiast trudniejszej w dostępie wanny, która w PRL-owskich blokach była standardem. Odpowiednia kabina prysznicowa jest lepszym, bo bezpieczniejszym rozwiązaniem. Bez względu jednak na rodzaj wyposażenia łazienki, dobrze jest zaopatrzyć się w uchwyty, które należy zamontować na odpowiedniej wysokości przy toalecie, wannie, kabinie prysznicowej, umywalce. Osobie korzystającej z takiej o wiele łatwiej będzie uchronić się przed upadkiem w razie zachwiania równowagi.

Czysta podloga

Bardzo częstym powodem wypadków w domu jest potknięcie się o jakiś przedmiot leżący na podłodze. Nierzadko nie zwraca się uwagi na leżące na środku pokoju kapcie, kable elektryczne przeciągnięte z jednego pomieszczenia do drugiego, porozrzucane zabawki dziecka lub domowego zwierzaka, torby umieszczane „na chwilę" w kącie, etc. Trzeba zwracać szczegolną uwagę na to, czy podóga jest wolna od takich przeszkód.

Poza tym poleca się pozbycie się dywanów czy małych chodniczków, na których łatwo się pośliznąć lub o które łatwo sie potknąć. Mata w łazience i podłoga przedpokoju bezwględnie powinna być antypoślizgowa.

Pomocne poręcze

Dodatkowe poręcze moga być przydatne nie tylko w łazience - w całym domu w różnych newralgicznych miejscach ułatwiają sędziwym ludziom życie. Możliwość uchwycenia się czegoś przy zakładaniu butów czy podczas wstawania z łóżka zmniejszy ryzyko upadku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy