Strona głównaOpiekaApatia oznaką demencji?

Apatia oznaką demencji?

Seniorzy z ciężką apatią czy też brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż pozostali.
Apatia oznaką demencji? [© bilderstoeckchen - Fotolia.com]
- może być bardzo niepokojąca dla członków rodziny; ma miejsce, gdy ludzie nie mają ochroty spotykać się z rodziną lub przyjaciółmi, bądź wydają się nie być zainteresowani tym, co dotychczas lubili - mówi dr Meredith Bock z University of California w San Francisco. - Potrzebne są dalsze badania, ale możliwe, że stanowi to oznakę zagrożenia i trzeba podjąć kroki, by maksymalnie ograniczyć inne czynniki choroby - dodaje dr Bock.

W badaniu wzięło udział ponad dwa tysiące ludzi w średnim wieku 74 lata. Początkowo żaden z uczestników nie miał . Autorzy zmierzyli u nich poziom apatii za pomocą ankiety z pytaniami w stylu: „Jak często w ciągu ostatnich czterech tygodni chciałeś/chciałaś wyjść z domu?" czy „Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni byłeś/nyłaś zainteresowany/a wykonywaniem swoich zwykłych czynności?" Badanych podzielono podzielono na trzy grupy: z niską, umiarkowaną i ciężką apatią. Dekadę później sprawdzono, u ilu osób rozwinęła się demencja. Wzięto od uwage także stosowane leki, ilość hospitalizacji i wyniki testów poznawczych.

Jak się okazało, otępienie zdiagnozowano u 25 proc. osob z grupy ciężkiej apatii i u 14 proc. ludzi wykazujących niską apatię. Kiedy uwzględniono wiek, poziom wykształcenia, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i inne, które mogą wpływać na ryzyko demencji, okazało się, że osoby z ciężką apatią były o 80 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż te z najsłabszymi jej objawami.
- Jakkolwiek depresja była badana szerzej jako predyktor demencji, nasze analizy stanową uzupełnienie dociekań pokazujących, że apatia również zasługuje na uwagę jako niezależny czynnik prognostyczny choroby - uważa dr Bock. - Sądzimy w istocie, że apatia może być bardzo wczesnym objawem demencji i daje się ją ocenić na podstawie krótkiego kwestionariusza - dodaje Bock.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy