Strona głównaOpiekaBędą krótsze kolejki do lekarzy?

Będą krótsze kolejki do lekarzy?

Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty czy lekarza domowego jest problemem o zasięgu ogólnokrajowym. Prawdziwym dramatem stały się długie kolejki do lekarzy onkologów i długie czasy oczekiwania na leczenie nowotworów, wiadomo bowiem że w takich przypadkach o życiu mogą decydować nawet kilkunastodniowe opóźnienia we wdrożeniu leczenia. Rząd twierdzi, że ma pomysł na to, jak skrócić kolejki do lekarzy i czas oczekiwania na zabiegi.
Będą krótsze kolejki do lekarzy? Pakiet propozycji mających skrócić kolejki do lekarzy, i to zarówno jak i specjalistów oraz znacząco przyspieszyć dostęp do specjalistycznego leczenia onkologicznego przedstawili wspólnie premier Donald Tusk oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Rządowe propozycje składają się z dwóch pakietów usprawnień. Pierwszy z nich, czyli pakiet , zakłada wprowadzenie zmian systemowych, mających w efekcie doprowadzić do znacznego przyspieszenia wdrażania leczenia nowotworów od chwili ich zdiagnozowania. Pacjenci, u których podejrzewa się chorobę nowotworową, będą jak najszybciej diagnozowani i leczeni. Jak rząd chce to osiągnąć? Po pierwsze, zniesione zostaną limity w leczeniu onkologicznym. Oznacza to, że szpitale nie będą już ograniczone w danym roku limitem procedur leczniczych, a na pomoc będzie mógł liczyć każdy pacjent. Zostanie wprowadzony gwarantowany termin usługi medycznej, a każdy pacjent będzie miał indywidualną ścieżkę leczenia i znajdzie się pod opieką konsylium lekarskiego.

Wszyscy pacjenci z nowotworami będą trzymywać specjalną kartę. Karta pacjenta onkologicznego będzie uprawniać do leczenia bez limitów w określonych terminach. Karta będzie własnością pacjenta i skierowaniem dokumentującym jednocześnie cały proces diagnostyki i leczenia, aż do momentu powrotu pacjenta do lekarza rodzinnego, po zakończeniu leczenia.

Czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii ma nie przekroczyć 9 tygodni, a w szczególności czas od skierowania pacjenta z podejrzeniem nowotworu przez lekarza rodzinnego do lekarza specjalisty - max 2 tygodnie, czas na diagnostykę w celu potwierdzenia nowotworu przez lekarza specjalistę – max. 2 tygodnie, czas na pogłębiona diagnostykę przez lekarza specjalistę – max. 2 tygodnie, czas na zebranie się konsylium, ustalenie harmonogramu leczenia oraz rozpoczęcie terapii – max. 3 tygodnie.

Drugi zestaw zmian systemowych ma przyspieszyć dostęp pacjentów do pozostałych, pozaonkologicznych specjalistów. W myśl tych propozycji lekarz rodzinny będzie mógł zlecać pacjentowi więcej . Lista badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy rodzinnych zostanie poszerzona m.in.: o FT3, FT4, Holter EKG, EKG wysiłkowe, Holter ciśnieniowy (ABPM), gastroskopię, kolonoskopię, . W efekcie kolejki do specjalistów zmniejszą się o osoby oczekujące tylko na skierowania na badania diagnostyczne.

Wprowadzona zostanie porada receptowa, a recepty będą mogły być odbierane przez osoby upoważnione, co ma zmniejszyć kolejkę pacjentów oczekujących na wizytę u lekarza rodzinnego tylko w celu przedłużenia recepty. Dodatkowo, prawo do wystawiania recept na niektóre leki oraz prawo do wystawiania recept w ramach kontynuacji ordynacji lekarskiej otrzymają pielęgniarki. Zmiana taka zmniejszy kolejki o osoby czekające na wizytę lekarską tylko w celu kontynuacji leczenia. Pielęgniarki będą mogły też zlecać niektóre badania.

Specjaliści będą dodatkowo finansowani za pierwszą wizytę pacjenta, co ma ich zachęcić do szybkiej diagnostyki i leczenia.

Bardzo istotną zmianą będzie wprowadzenie bezterminowych umów z lekarzami rodzinnymi, pięcioletnich umów z lekarzami specjalistami i stomatologami oraz dziesięcioletnich umów ze szpitalami. Zmiana taka ma ustabilizować rynek świadczeniodawców.

Planowanie propozycje nie zakładają podnoszenia składki zdrowotnej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy