Strona głównaOpiekaCo poprawia jakość życia chorych na demencję

Co poprawia jakość życia chorych na demencję

Na całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.
Co poprawia jakość życia chorych na demencję [fot. Sabine van Erp z Pixabay]
Uczeni przeanalizowali dane zebrane w 198 badaniach, które obejmowały ponad 37 tysięcy osób. Badanie wykazało, że czynniki demograficzne, takie jak płeć, wykształcenie, stan cywilny, poziom dochodów czy wiek, nie były związane z jakością życia pacjenta z demencją.

Czynniki związane z niską obejmowały: zły stan zdrowia psychicznego lub fizycznego, zaburzenia, takie jak pobudzenie lub , oraz niezaspokojone potrzeby.
- (...) Musimy wspierać relacje, zaangażowanie społeczne i codzienne funkcjonowanie, a także leczyć słabe zdrowie fizyczne i psychiczne, aby zapewnienić wysoką jakoś opieki - mówi prof. Linda Clare z University of Exeter.
To, co poprawiało jakość życia chorych na , to: dobre i przyjaciółmi, włączanie się i angażowanie w działania społeczne, umiejętność radzenia sobie z codziennymi czynnościami i .
Utrzymanie dobrego życia społecznego i robienie rzeczy, które się lubi, jest ważne dla jakości życia wszystkich. Jak podkreśla to badanie (...), ludzie żyjący z demencją nie są wyjątkiem - mówi dr Doug Brown, współautor badań.
Statystycznie, demencja rozwija sie u kogoś na świecie co trzy minuty, a wielu ludzi zmaga się z nią samotnie i czuje się społecznie odizolowanymi - ten czynnik zaś jest najczęściej wskazywany jako przyczyniający się do niższej jakości życia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy