Strona głównaOpiekaDomowe roboty asystujące zapewnią niezależność osobom starszym

Domowe roboty asystujące zapewnią niezależność osobom starszym

W ramach unijnego projektu KSERA powstaje robot, który będzie funkcjonować w "inteligentnym domu", aby zapewnić osobom starszym lepszą jakość życia i pozwolić im funkcjonować niezależnie możliwe jak najdłużej.
Projekt KSERA rozpoczął się w lutym 2010 r. i będzie realizowany przez trzy lata. Koordynowany jest przez Wydział Inżynierii i Innowacji Politechniki w Eindhoven (TU/e) w Holandii i skupia siedmiu partnerów z pięciu krajów UE.

Zespół twierdzi, że robot będzie "rozsądnym przyjacielem rodziny", który pomoże chorującym osobom starszym podejmować słuszne decyzje. Projekt KSERA skoncentruje się najpierw na osobach cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD), zaburzenie dotykające głównie osoby starsze. Według szacunków opierających się na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) COPD będzie do 2030 r. trzecią, główną przyczyną zgonów na świecie.

W ciągu kolejnych trzech lat partnerzy KSERA zbudują trzy domy pokazowe, w których zaprezentują możliwości inteligentnego domu. Domy będą wyposażone w robota, który będzie pomagać chorym na COPD w codziennym życiu. Robot będzie podążać za chorym po domu, podawać pomocne sugestie, służyć poradą, uczyć się jego nawyków, ściśle go monitorować i informować lekarza, kiedy chory poczuje się niedobrze. - Chcemy pokazać, co w tej dziedzinie jest możliwe - mówi koordynator projektu, dr Lydia Meesters z TU/e.

Dr Meesters podkreśla, że inteligentne domy będą komfortowym miejscem do życia, a nie zimnym środowiskiem kontrolowanym przez robota. "Powinno być tak przytulnie jak to tylko możliwe" - wyjaśnia. "W idealnej sytuacji jedyną widoczną technologią będzie robot. Będzie łącznikiem ze wszystkimi systemami domowymi, ale poza tym miejsce będzie wyglądać po prostu bardzo przytulnie."

Aby osiągnąć ten cel, dr Raymond Cuijpers z TU/e będzie badać komunikację robot-człowiek, aby maksymalnie ułatwić człowiekowi zrozumienie robota i na odwrót. Robot, aby był użyteczny, musi rozumieć życzenia chorego, być inteligentny i zdolny do przewidywania potrzeb chorego.

W tym aspekcie badań zespół podejmie współpracę z naukowcami pracującymi nad innym projektem TU/e o nazwie RoboEarth, w ramach którego powstaje globalna pamięć centralna dla robotów, aby umożliwić im komunikację między sobą oraz z ludźmi.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom etycznym takim jak, co robot powinien robić kiedy chory zapala papierosa, czy też jak wiele informacji powinno być przekazywanych przez robota do centralnego systemu operacyjnego. "Musimy zdefiniować wyraźne granice, gdyż robot będzie stale mierzyć i widzieć niezwykle intymne dane" - podkreśla dr Meesters.

Pozostali partnerzy pracujący nad projektem KSERA wraz z TU/e to Środkowoeuropejski Instytut Technologii (CEIT) (Austria), Politechnika Wiedeńska (Austria), Uniwersytet w Hamburgu (Niemcy), Institute Superiore Mario Boella (Włochy), Consoft (Włochy) - przedsiębiorstwo z branży TIK oraz Maccabi Healthcare Services (Izrael). Domy pokazowe zostaną postawione w CEIT i Maccabi Healthcare Services.

Całkowity budżet projektu KSERA (Świadome roboty usługowe dla osób starzejących się) wynosi 4 mln EUR z czego 2,9 mln EUR pochodzi z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Więcej informacji:
Projekt KSERA:

Politechnika w Eindhoven:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy