Strona głównaOpiekaElektroniczny dom opieki

Elektroniczny dom opieki

W związku ze stale rosnącą liczbą osób w podeszłym wieku coraz bardziej palącym problemem staje się zapewnienie im odpowiedniej opieki. Aby rozwiązać kwestię niedostatecznej ilości osób zajmujących się osobami starszymi w domach opieki japońska firma Matsushita Electric Industrial (Panasonic) otworzyła dom dla osób starszych, w którym rolę opiekunów pełnią roboty wyglądające jak pluszowe misie. Reagują one na dotyk, rozumieją 300 słów i mogą odpowiedzieć jednym z 2000 wgranych zwrotów.
Każdy robot jest połączony siecią ze szpitalem, a wspomagają go kamery i systemy monitorujące zainstalowane w każdym pokoju. Pacjent nie musi wychodzić z pokoju, by porozumieć się z personelem opiekuńczym czy lekarzami, a przy tym monitoring pozwala natychmiast reagować, gdy podopieczny np. przewróci się w łazience. Zabezpieczeniem dla pacjentów z demencją są czujniki obciążenia zainstalowane w łóżkach - jeśli chory wstaje, drzwi zamykają się automatycznie, by nie mógł wyjść na zewnątrz.

Rodzina może poznać stan zdrowia swojego krewnego przebywającego w ośrodku przez internet.

Niestety, koszty pobytu w elektronicznym domu opieki są bardzo wysokie: płaci się 135 tysięcy dolarów za przyjęcie i 1900 dolarów miesięcznie na utrzymanie i opiekę. Koszty muszą pokrywać sami emeryci (lub ich bliscy), bo placówka nie jest dofinansowywana. Szacuje się, że kiedy powstanie więcej tego typu ośrodków koszty utrzymania pensjonariuszy będą o ok. 40% niższe niż w tradycyjnych domach opieki. Japończycy planują już otwarcie elektronicznych domów w Stanach Zjednoczonych.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:01:05, 20-01-2008 zdkoski

    Pomysł znakomity!. W dobie powszechnego coraz bardziej Internetu (często bezprzewodowego-drogą radiową), instalacja monitorująca mieszkania osób starszych, lepiej: potrzebujących szybkiej pomocy w nagłych przypadkach ( ale nie ciągłej) wydaje się w nieskomplikowana i stosunkowo niekosztowna. Trzeba by tylko cały proceder takiej akcji tak opracować, co by uzyskać znaczące dofinansowanie na realizację urządzeń peryferyjnych i ośrodka dyspozycyjnego wraz z personelem interwencji. Wspaniale można by zagospodarować ludzkie potrzeby niesienia pomocy innym na zasadzie wolontariatu lub też jako forma "dorobienia sobie" do renty, emerytury lub zasiłku...Szczegóły do rozpracowania.
    ... zobacz więcej
  • 11:31:07, 21-01-2008 zdkoski

    PROGRAM SENIORLINK
    Help the Aged to organizacja istniejąca od 1961r. i starająca się poprawić jakość życia osób starszych w Wielkiej Brytanii. Cztery najważniejsze cele, które wytyczają kierunki podejmowanych działań, to: zwalczanie biedy, przeciwdziałanie samotności, przeciwstawianie się dyskryminacji ze względu na wiek (ageizm) i zapewnienie osobom starszym dostępu do opieki wysokiej jakości. Pracując wspólnie z osobami starszymi, Help the Aged ciągle poszukuje praktycznych i skutecznych rozwiązań tych problemów.

    Na szczególną uwagę zasługuje program SeniorLink realizowany od 1995 r. na terenie całego kraju, który umożliwia samotnym osobom starszym bezpieczne i samodzielne mieszkanie we własnym domu.

    SENIORLINK - NATYCHMIASTOWA POMOC W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH

    Osoby starsze, które mieszkają samotnie, bardzo często obawiają się sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zasłabnięcia. Szybkie wezwanie i uzyskanie pomocy w takich momentach może okazać się trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Help The Aged wyposaża mieszkania osób starszych w proste urządzenie z przyciskiem, którego naciśnięcie jest równoznaczne z natychmiastowym wezwaniem pomocy poprzez skontaktowanie się z centrum kontroli. Osoba starsza otrzymuje również opaskę z dodatkowym guzikiem, który działa w odległości do 25 m od głównego urządzenia znajdującego się w domu. Wielu osobom umożliwia to bezpieczne przebywanie nie tylko we wszystkich pomieszczeniach mieszkania, ale też w ogrodzie na świeżym powietrzu. W ciągu ostatnich 10 lat zainstalowano ponad 20 000 aparatów w całym kraju. Centrum kontroli, z którym senior łączy się poprzez wciśniecie guzika, działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok. Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonuje około 400 takich punktów. Po odebraniu sygnału personel kontaktuje się z osobą starszą przez głośnik zamontowany przy telefonie i w razie potrzeby może rozpocząć akcję ratunkową.

    Badania wykazały, że co dziesiąta osoba skorzystała z pomocy SeniorLink będąc w niebezpieczeństwie. Natomiast 86% użytkowników twierdzi, że czuje się bezpieczniej, mając w domu zainstalowane takie urządzenie.

    Aby skorzystać z tej usługi, osoba zainteresowana musi mieć ukończone 60 lat, a jej dochody nie powinny przekraczać określonej kwoty. Mieszkanie, w którym można zainstalować urządzenie tego typu, powinno być wyposażone w nowoczesną linię telefoniczną i gniazdko elektryczne. Korzystanie z SeniorLink wiąże się z niewielką regularną opłatą, którą najczęściej reguluje rodzina osoby starszej.

    Serwis SeniorLink jest udostępniony całkowicie nieodpłatnie na okres do 6 tygodni osobom starszym wracającym do domu po pobycie w szpitalu (Home from Hospital Scheme). Usługa ta ma im ułatwić bezpieczny powrót do zdrowia.

    Specjalna oferta skierowana jest do osób cierpiących na choroby terminalne i ich rodzin (Hospital and Hospice HomeCare Schemes). Aby ułatwić tym osobom jak najdłuższe pozostanie w domu, Help the Aged we współpracy z ośrodkami opieki paliatywnej i hospicjami zapewnia dostęp do usług SeniorLink bez jakichkolwiek opłat. Chory pozostaje w domu wśród bliskich, wiedząc, że w każdej chwili może wezwać pomoc medyczną.

    Osoby, które już są podłączone do serwisu SeniorLink, mogą skorzystać z dodatkowej usługi chroniącej przed oszustami, którzy nachodzą osoby starsze w domach (SeniorLink Bogus Caller Scheme). Przy drzwiach wejściowych do mieszkania instalowany jest specjalny przycisk alarmowy. Gdy do domu dzwoni nieznajomy wzbudzający podejrzenia seniora, poprzez naciśniecie tego guzika osoba starsza łączy się ze specjalnym doradcą z centrum kontroli. Zadaniem takiej osoby jest wesprzeć osobę starszą w trakcie prowadzenia rozmowy z nieznajomym. Doradca sprawdza tożsamość osoby stojącej za drzwiami, dzwoniąc do firm, instytucji, na które te osoby się powołują, w razie potrzeby wzywa policję.

    Ludzie w podeszłym wieku są częstymi ofiarami pożarów, które wybuchają w mieszkaniach, z tego względu Help The Aged postanowiła w 2001 roku uruchomić nową usługę dla seniorów (FireSefety Project). Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z lokalnymi oddziałami straży pożarnej i jednostkami ratowniczymi. SeniorLink instaluje w domach seniorów radiowy czujnik dymu podłączony do odpowiedniego centrum kontroli, które wraz z uaktywnieniem się alarmu rozpoczyna akcję pomocy.

    SeniorLink w swej podstawowej formie dostępny jest na terenie całej Wielkiej Brytanii. Usługa montażu alarmu w drzwiach i czujników dymu realizowana jest tylko w niektórych częściach kraju. W tych społecznościach, gdzie są na to środki, dostępne są Home from Hospital i Hospice Homecare. Help the Aged planuje w najbliższym czasie rozszerzyć dostępność tych dwóch ostatnich usług.

    KONTAKT
    Help the Aged
    207-221 Pentonville Road,
    London, N1 9UZ
    tel.: 020 7278 1114,
    fax: 020 7278 1116
    info@helptheaged.org.uk
    www.helptheaged.org.uk
    ... zobacz więcej
  • 18:07:19, 09-07-2009 SKrystyna

    Z dużym zainteresowaniem przeczytałam tę informację. Czy w Polsce jest już gdzieś taka forma opieki nad ludźmi starszymi w ich domach? Mieszkam w Warszawie i nie słyszałam o takich możliwościach monitoringu. Może za mało szukałam?Wdzięczna będę za informacje. Łączę najlepsze pozdrowienia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy