Strona głównaOpiekaEutanazja dla starszych „na życzenie” - Holandia ją wprowadzi?

Eutanazja dla starszych „na życzenie” - Holandia ją wprowadzi?

Holenderski rząd rozważa wprowadzenie ustawy, która umożliwiałaby ludziom starszym poddanie się „asystowanemu samobójstwu" także wtedy, gdy nie są terminalnie chorzy, ale uznają, że ich życie jest „kompletne".
Eutanazja dla starszych „na życzenie” - Holandia ją wprowadzi? [© ursule - Fotolia.com] Ministrowie zdrowia i sprawiedliwości wysłali do parlamentu list, w którym informują, że ich zdaniem ludzie „posiadający przeświadczenie, iż przeżyli już swoje życie, powinni mieć prawo - po spełnieniu ściśle określonych kryteriów - do i zakończenia życia w sposób godny".

Jak uważają autorzy pomysłu, ponieważ przekonanie, że życie stało się kompletne, jest częste wśród osób starszych, nowa ustawa ma być zarezerwowana dla seniorów, choć bez określenia wieku.

Ci ludzie „nie widzą żadnej możliwości nadania swojemu życiu sensu, głęboko odczuwają utratę niezależności i pozostają izolowani lub samotni nierzadko dlatego, że stracili kogoś bliskiego," powiedzieli ministrowie. Są też „przytłoczeni i utratą własnej wartości. Niemniej jednak do zakończenia swojego życia potrzebują pomocy", dodali wspomniani członkowie holenderskiego rządu.

Holandia i Belgią są pierwszymi krajami na świecie, które zalegalizowały eutanazję w roku 2002. Prawo do poddania się jej mają pacjenci, so do których co najmniej dwóch lekarzy zaświadcza, że nie ma innego rozsądnego rozwiązania (leczenia) i że cierpienie chorych jest "nie do zniesienia oraz bez nadziei na poprawę".

W ostatnim roku eutanazji poddało się w Holandii ponad 5,5 tys. osób. Ponad 70 procent tych, którzy chcieli wcześniej zakończyć swoje życie, cierpiało na raka, a 2,9 proc. doświadczało poważnej lub .

Holenderski rząd zamierza przedyskutować propozycję nowego prawa z lekarzami i innymi pracownikami służby zdrowia.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X