Strona głównaOpiekaGdy starsza osoba upadnie, pomoże... portal społecznościowy?

Gdy starsza osoba upadnie, pomoże... portal społecznościowy?

Kiedy osoba starsza upadnie, to w jej najlepszym interesie jest jak najszybsze przybycie pomocy i z tego właśnie powodu część osób starszych nosi jakiegoś typu system powiadamiający, który umożliwia im bezpośredni kontakt ze służbami ratowniczymi, kiedy dojdzie do najgorszego. Obecnie naukowcy pracują nad sposobem połączenia powiadomień o upadku z jedną z najnowszych metod komunikacji: portalem społecznościowym.
Gdy starsza osoba upadnie, pomoże... portal społecznościowy?

FARESEEING to finansowany ze środków unijnych projekt, który gromadzi 11 partnerów, aby zbadać w jaki sposób odkrywamy, że osoba starsza upadła i jak możemy poczynić oszczędności w tym zakresie.

- W ramach projektu opracowano największą na świecie bazę danych z informacjami na temat ruchów wykonywanych przez osoby starsze tuż przed i po upadku - mówi naukowiec Babak Farshchian z Fundacji na Rzecz Badań Naukowych i Przemysłowych przy Norweskim Instytucie Technologii (SINTEF, Foundation for Scientific and Industrial Research at the Norwegian Institute of Technology), jednego z partnerów projektu - Było to możliwe, dzięki czujnikom wbudowanym w pas noszony na biodrach, który rejestruje, czy osoba nosząca go odczuwa omdlenie lub słabość nóg.

Przyjmując profilaktyczne podejście, w oparciu o zgromadzone do tej pory dane, naukowcy twierdzą, że istnieje możliwość przewidzenia kolejnego danej osoby z dużą dokładnością, co pozwala powiadomić ją, kiedy zbliża się zagrożenie, że należy usiąść lub położyć się.
również mogą interweniować, kiedy zawiodą działania profilaktyczne i osoba starsza upadnie. W tego typu przypadkach problem polega na tym, że często upływa dużo czasu, zanim dotrze pomoc.

Podejmowane są zatem próby, aby wykorzystać technologię do znalezienia sposobów na poprawę sytuacji. Zespół pracuje nad prototypem sieci społecznej, która może pomóc w uruchamianiu alarmu w takich sytuacjach, nie ograniczając się do powiadamiania tylko oficjalnego świadczeniodawcy usług opiekuńczych.

Babak Farshchian dodaje: - Łatwo odnieść wrażenie, że portal to tylko zabawa i spędzanie czasu na przyjemnościach, takich jak wymiana zdjęć i pogawędki o muzyce, ale jesteśmy dopiero na początkowych etapach korzystania z tego medium. Połączenie powiadomień z portalami społecznościowymi pozwoli na rozszerzenie potencjalnej pomocy na 'zespół', w skład którego mogą wejść nie tylko służby miejskie, ale również dzieci i najbliżsi sąsiedzi. Osoba po upadku często odczuwa ból i może być w szoku. Jeżeli powiadomienie jest wysłane do wielu osób, pomoc może nadejść szybciej. To ma zasadnicze znaczenie dla osoby, która upadła i dla jej rodziny.

Więcej informacji:

SINTEF:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy