Strona głównaOpiekaIntensywne treningi chodzenia skuteczne przy odzyskiwaniu sprawności po udarze

Intensywne treningi chodzenia skuteczne przy odzyskiwaniu sprawności po udarze

Intensywne ćwiczenie chodzenia w połączeniu ze standardową fizjoterapią znacząco poprawia jakość życia i mobilność osób po udarze.
Odzyskanie zdolności jest kluczowym elementem rehabilitacji po udarze. - Jakkolwiek wytyczne zalecają strukturyzowane, stopniowo intensyfikowane ćwiczenia po udarze, ich wdrażanie w programach rehabilitacyjnych o odpowiedniej intensywności wciąż wymaga poprawy - mówi dr Janice Eng z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. - Strukturyzowane i stopniowo coraz bardziej wymagające ćwiczenia, wspomagane urządzeniami do monitorowania intensywności, mogą pomóc pacjentom utrzymać bezpieczny poziom intensywności kluczowy dla neuroplastyczności - zdolności mózgu do regeneracji i adaptacji. Pierwsze kilka miesięcy po udarze to czas, gdy mózg ma największą zdolność do zmian. Nasze badanie pokazuje pozytywne wyniki już na etapie początkowej rehabilitacji - dodaje dr Eng.

Jak badano efekty treningów chodzenia

Badanie przeprowadzono w 12 ośrodkach rehabilitacyjnych w Kanadzie, gdzie kilkuset pacjentów rozpoczęło rehabilitację średnio miesiąc po niedokrwiennym (spowodowanym zakrzepem) lub krwotocznym (spowodowanym krwawieniem). Uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie sześciominutowego testu marszu - średnia pokonana odległość wyniosła 152 metry.

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna została poddana standardowej fizjoterapii, druga brała udział w nowym programie . Ten drugi obejmował minimum 30 minut codziennych ćwiczeń obciążeniowych i chodzenia o stopniowo rosnącej intensywności. Pacjenci nosili zegarki monitorujące i liczbę kroków, co pozwalało ocenić intensywność ćwiczeń. Celem programu było osiągnięcie 2 tys. kroków przy umiarkowanym wysiłku serca przez 30 minut podczas sesji fizjoterapii, pięć razy w tygodniu.

Stan fizyczny, zdolności poznawcze i jakość życia oceniano na początku oraz pod koniec badania, około cztery tygodnie później. Analiza wyników uwzględniała wiek, płeć i wynik początkowego testu sześciominutowego marszu.

Wyniki

  • Poprawa w teście sześciominutowego marszu była o 43,6 metra większa w grupie intensywnego chodzenia w porównaniu do grupy standardowej terapii.
  • Grupa intensywnego chodzenia wykazała znaczną poprawę jakości życia, równowagi, mobilności i szybkości chodu.

Ograniczenia

Do badania mogli zostać zakwalifikowani tylko pacjenci, którzy byli w stanie przejść pięć kroków, nawet jeśli wymagało to wsparcia drugiej osoby. W niektórych przypadkach pacjenci nie mogli wziąć udziału, ponieważ nie byli w stanie chodzić w ogóle.

Wyniki badania wskazują, że intensywny program chodzenia może być skutecznym narzędziem rehabilitacyjnym dla osób po udarze, poprawiając ich mobilność i jakość życia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy