Strona głównaOpiekaJak uniknąć upadku w starszym wieku

Jak uniknąć upadku w starszym wieku

Upadek osoby starszej wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Często prowadzi do poważnych złamań, które wymagają długiej i trudnej rekonwalescencji, jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Wiedza na temat ochrony przed upadkami więc jest przydatna nie tylko ludziom starszym, ale i ich opiekunom.
Jak uniknąć upadku w starszym wieku Za upadki odpowiadają najczęściej: utrata równowagi, słabe mięśnie, zaburzenia widzenia, działanie leków i zagrożenia „czyhające" w nieprzygotowanym dla starszej osoby mieszkaniu. Wyniki amerykańskich badań wskazują, że powszechne zagrożenia mogą być jednak zminimalizowane, konieczne są ku temu odpowiednie reakcje na opisane poniżej czynniki ryzyka.
  • Kontrola bólu
Przewlekły lub silny ból może prowadzić do upadków, ponieważ organizm nieco poza kontrolą może zmienić postawę i ruch, aby zminimalizować odczuwany ból. Naukowcy odkryli, że osoby z silnym bólem były o 77 procent bardziej narażone na upadek niż ci, którzy nie odczuwali bólu. Warto skonsultować się z lekarzem, aby lepiej zarządzać bólem i leczyć wywołujące go podstawowe choroby.
  • Schorzenia laryngologiczne
Zaburzenia równowagi bywają wywoływane przez schorzenia laryngologiczne.
Zapalenie błędnika oraz nerwu przedsionkowo-ślimakowego może powodować gwałtowne zawroty głowy, nudności i wymioty. Choroba wymaga leczenia antybiotykami, czasem steroidami. Niekiedy potrzebna jest rehabilitacja, która przywróci umiejętność zachowania równowagi.

Wędrujące kamyczki (otolity) błędnikowe wywołują krótkotrwałe, ale na tyle intensywne zawroty głowy, że chory traci równowagę przy zwieszeniu głowy, szybkim wstaniu z łóżka, nagłej zmianie pozycji. Dolegliwość leczy się farmaceutykami, w niektórych przypadkach jednak konieczna jest operacja usunięcia odkruszonych części kamyczków.

Choroba Meniere'a (idiopatyczny wodniak błędnik) obejmuje gromadzenie się płynu w uchu wewnętrznym co prowadzi do słyszenia szumów, zawrotów głowy oraz nudności. W takim przypadku stosuje się środki moczopędne antyhistaminowe, steroidy i dietę niskosodową. W trudnych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.

Nerwiak nerwu słuchowego to łagodny nowotwór wywołujący zaburzenia równowagi i osłabienie słuchu. Wymaga leczenia operacyjnego.
  • Leki
Podczas gdy leki mogą zwiększać ryzyko upadków, środki uspokajające i przeciwdepresyjne mogą być szczególnie niebezpieczne, wynika z analiz ustaleń 22 amerykańskich badań. Warto więc zwrócić uwagę na leki, które mogą powodować senność i dezorientację. Dotyczy to także popularnych w zbliżającym się okresie jesiennym leków na przeziębienie i grypę.
  • Laska
Jak wynika z amerykańskich statystyk, każdego roku 47 tysięcy starszych ludzi trafia do szpitala z powodu skutków nieprawidłowego używania laski. Nie warto pożyczać tego rodzaju sprzętu od innych, powinien być specjalnie dopasowany do potrzeb danego pacjenta. Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który poleci odpowiedni sprzęt, dostosuje go i nauczy pacjenta, jak z niego korzystać.
  • Zwierzęta
Bywają zagrożeniem - według statystyk z ich powodu do placówek opieki zdrowotnej z ich powodu trafia w USA 21 tysięcy seniorów rocznie. Trzeba uważać, by lubiące wylegiwać się przy łóżku lub fotelu psy i koty nie spowodowały upadku. Konieczny jest porządek - zabawki futrzaków porozrzucane po podłodze także stanowią zagrożenie.
  • Witamina D
Ryzyko upadku obniży odpowiednia dieta zawierająca wszelkie potrzebne organizmowi do odpowiedniego funkcjonowania składniki. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywa m. in. witamina D. Najnowsze badania wykonane przez naukowców ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych informują, że witamina D umożliwia łatwiejsze utrzymanie się na nogach. Ich wyniki opublikowane na bmj.com dowodzą efektywności suplementacji witaminą D w zapobieganiu upadkom u osób powyżej 65 roku życia. Codzienne zażywanie 700 do 1000 IU (International Unit; Jednostka Międzynarodowa) witaminy D zmniejsza prawdopodobieństwo upadku o 19%.
  • Strach przed upadkiem
Zwiększa możliwość jego faktycznego nastąpienia. Zespół naukowców z Australii i Belgii postanowił celu zbadać lęk przed przewróceniem się i jego wpływ na prawdopodobieństwo upadków. Uczeni odkryli, że zarówno rzeczywiste ryzyko upadku, jak i prognozowane przez samych uczestników w sposób niezależny miało wpływ na prawdopodobieństwo przewrócenia się. Strach przed upadkiem jest u osób starszych związany ze słabszą równowagą, depresją, niepewnością, niestabilnością.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy