Strona głównaOpiekaJak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych i niedołężnych

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych i niedołężnych

Dla osób niepełnosprawnych i niedołężnych proste czynności bywają nie lada zadaniem. Niektóre przedsięwzięcia wydają się wręcz niebotyczne, zwłaszcza, że w naszym kraju liczne instytucje wciąż nie są przystosowane dla osób mających problemy z poruszaniem się. Podobnie dzieje w naszych domach, z czasem osobom sędziwym coraz trudniej jest poruszać się po własnym mieszkaniu. Tymczasem, nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ważny element praktyczny i decydować o bezpieczeństwie – poniżej przestawiamy rozwiązania ułatwiające poruszanie się po łazience.
Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych i niedołężnych [© Wolszczak - Fotolia.com] Przede wszystkim ma być bezpiecznie i wygodnie. Bardzo użyteczne są w łazience uchwyty – ułatwiają zachowanie równowagi, podnoszenie się i opuszczanie, słowem utrzymanie odpowiedniej pozycji. Uchwyty szczególnie pomocne są przy korzystaniu z wanny i natrysków, najbardziej przydatne są, gdy jeden jest poziomy (na wysokości około 80 centymetrów), drugi zaś w kształcie litery L. Ich liczba jednak nie może być zbyt duża, bo wówczas będą stanowiły przeszkodę, a nie wsparcie. Dobrze, jeśli są wykonane z materiałów odpornych na ścieranie i oczywiście odpornych na ślizganie.

Urządzenia sanitarne, szafki, półki powinny być rozmieszczone w dogodny sposób i łatwo dostępne. Warto zadbać też o to, by rury i instalacje nie zawadzały, powinny być zabudowane, ale nie ograniczać możliwości manewrowania np. wózkiem lub balkonikiem inwalidzkim. Krawędzie nie powinny być ostre.

Aby zwiększyć powierzchnię użytkową (co okazuje się być bardzo pożądanym w przypadku osób poruszających się na wózkach, niepełnosprawni powinni mieć możliwość obrotu wózkiem w miejscu o 360°), można usunąć z łazienki niektóre sprzęty, np. pralka może stać w przedpokoju lub kuchni. Jeśli łazienka jest bardzo mała, koniecznym może okazać się jej powiększenie, np. poprzez połączenie jej z toaletą lub – jeśli to możliwe - przesunięcie ścian.

Drzwi do łazienki powinny mieć przynajmniej metr szerokości, a z progu można zrezygnować, jeśli zaś pozostanie, nie powinien być wyższy niż dwa centymetry. Dla osób, które nie chodzą samodzielnie, bardziej użyteczny jest prysznic niż wanna, zamiast brodzika, wystarczy lekko pochylona w kierunku kratki ściekowej powierzchnia.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy