Strona głównaOpiekaJak urządzić łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Jak urządzić łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Łazienka przystosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych powinna gwarantować im swobodne poruszanie się oraz możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Radzimy, jakie urządzić łazienkę bez barier.
Swoboda manewru

Wymiary pomieszczenia to podstawowy parametr, którym należy kierować się przy aranżacji łazienki dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia manewrowa dla wózka powinna zawierać się w kole o średnicy minimum 150 cm, dzięki czemu osoby na wózku mają możliwość swobodnego obrotu o 360°. Dla uzyskania większej przestrzeni warto połączyć ze sobą toaletę i łazienkę – zniweluje to dystans i barierę w postaci dodatkowych progów do pokonania. Co ważne – szerokość wejść nie powinna być mniejsza niż 90 cm, a drzwi nie powinny otwierać się do wewnątrz. Zalecane jest rozmieszczenie sprzętów tak, by umożliwiały swobodne poruszanie się osobie korzystającej z , kul lub chodzika. Już na etapie projektowania warto uwzględnić także odpowiedni rodzaj posadzki antypoślizgowej, z punktami orientacyjnymi dla osób niewidomych.

Praktyczne rozwiązania

fot. TECE

Wiedza o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki. Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zawieszone zostaną sanitariaty. W przypadku miski toaletowej powinna być ona dostosowana do wózka - czyli 48 cm. Dłuższa, podwyższona miska ustępowa ułatwi transfer z wózka inwalidzkiego oraz zapewni pomoc w podnoszeniu się.

Płaska i głęboka umywalka, z wyprofilowaniem dla podparcia przedramion, to gwarancja komfortu dla użytkowników. Należy ją instalować niżej niż standardowa wysokość i wyposażyć w baterię z dłuższym ramieniem. musi być wyposażona w poręcze stałe, uchylne lub nakładane, które służą do podciągania i asekuracji. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Normą jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki. Dodatkowo zalecany jest montaż lustra uchylnego, tak by osoba niepełnosprawna mogła regulować kąt jego nachylenia.

Strefa kąpielowa – strefa bezpieczeństwa

fot. TECEKabina prysznicowa jest dla osób starszych i niepełnosprawnych odpowiednim wyborem gwarantującym komfort i wygodę użytkowania. Prysznic to rozwiązanie, które w większym stopniu spełni wymogi bezpieczeństwa. O funkcjonalności punktu natryskowego w dużej mierze decyduje dobór odpowiedniego brodzika. Na rynku dostępne są specjalne, bardzo płytkie brodziki o głębokości 2 cm, wykonane ze stali nierdzewnej lub akrylu, o antypoślizgowej powierzchni.
Pamiętajmy, że punkt natryskowy to nie tylko standardowa, zabudowana kabina prysznicowa, ale także takie rozwiązania jak kabiny „walk-in”, zalecane przy projektowaniu łazienek przyjaznych osobom niepełnosprawnym czy starszym. Kabiny te wykonane są z przeszklonych ścian, które montowane są bezpośrednio w posadzce z liniowym, co w efekcie nie wymaga montażu klasycznego brodzika. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak drzwi, spadków, progów, śliskich nawierzchni. Pamiętajmy, że jeżeli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi mieć odpowiednie, nieograniczające swobodę ruchów wymiary. Poręcze i siedziska prysznicowe należą do standardowego wyposażenia punktu prysznicowego.

Już na etapie projektowania łazienki warto zastanowić się organizacją przestrzeni oraz doborem urządzeń sanitarnych. Pamiętajmy, że warunkuje to możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia sanitarnego przez osoby niepełnosprawne.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 08:43:40, 05-05-2016 Zbyszek_krk

  Bezpieczeństwo w łazience jest ważne, dlatego te wszystkie podpórki czy krzesełka pod prysznic to świetny pomysł.. Moja łazienka tez ma kilka takich rozwiazań. Korzystałem z serii Dostępna Łazienka z Roca. Mają sporo fajnych, pomocnych pomysłów.
 • 11:53:16, 05-05-2016 kazio

  Może to? Co prawca nie z Roca.
  54441
 • 13:53:39, 01-12-2016 ~gość: 77.112.20.xxx

  Bezpieczeństwo i wygoda to chyba najważniejsze elementy, którymi trzeba się kierować urządzając łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Mam trójkę rodzeństwa najmłodsza siostra jest ograniczona ruchowo i jak urządzaliśmy łazienkę na dole to pod nią. Kupiliśmy specjalny prysznic przystosowany dla niepełnosprawnych a na WC zamontowaliśmy biobidet, to taka specjalna deska, która myje okolice intymne i suszy. Siostra jak się załatwianie nie czuje się skrępowana, bo nie trzeba jej pomagać w podcieraniu papierem.
  ... zobacz więcej
 • 20:41:54, 05-12-2016 dioli

  Musi być szeroka i mieć możliwie dużo uchwytów.
 • 22:24:21, 13-07-2017 pajaczek

  Cytat:
  kazio
  Może to? Co prawca nie z Roca.
  54441

  Mało to zabawne...
  Polecam pełny poradnik o łazienkach dla niepełnosprawnych, który jest dostępny na https://higieniczny.pl/toaleta-dla-n...sprawnych.html.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • EWST.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X