Strona głównaOpiekaJak wspierać bliską osobę chorą na raka?

Jak wspierać bliską osobę chorą na raka?

W sytuacji, gdy człowiek dowiaduje się, że jest chory na nowotwór, życie zmienia się nie tylko jemu. Choroba bliskiej osoby sprawia, że zmienia się funkcjonowanie całej rodziny, a także najbliższych osób. Mówi się wręcz, że choruje cała rodzina. Różne osoby, w różny sposób reagują na informację o diagnozie. Jedni robią dobrą minę do złej gry, inni pocieszają, inni zamykają się w sobie, a jeszcze kolejni po prostu są obok - towarzyszą.
Jak wspierać bliską osobę chorą na raka? Niestety na żadnym etapie edukacji szkolnej nie jesteśmy uczeni tego, jak się skutecznie wspierać i jak dobrze komunikować się w sytuacjach trudnych. Najczęściej więc działamy intuicyjnie albo zachowujemy się po prostu tak jak uważamy, że należy się zachowywać. Nie dziwi więc, że zdarza się nam popełniać błędy i czujemy się po prostu zmęczeni pomaganiem. Każdy człowiek ma inne i preferencje dotyczące tego jak chce być wspierany, dla tego warto rozpocząć od szczerej rozmowy na temat tego - czego chory oczekuje, czego potrzebuje, czego sobie nie życzy. Ważne, aby osoby wspierające także jasno określiły - co mogą dać i na jakiego rodzaju wsparcie mają gotowość.
Istnieją jednak pewne potrzeby wspólne dla większości chorych. Jedna związana z możliwością wyrażania prawdziwych emocji w bezpiecznym otoczeniu, a druga związana z silną potrzebą zachowania godności.
EMOCJE
Osoba chora, która przeżywa różne trudne emocje potrzebuje móc je wyrażać.
Jeśli Twój bliski płacze lub jest wściekły - pamiętaj, że są to naturalne uczucia w tej sytuacji. Pozwól mu wyrazić swój ból lub rozczarowanie lub . Nie pocieszaj na siłę, nie neguj emocji chorego. Postaraj się być, słuchać i okazywać jak najwięcej zrozumienia.
GODNOŚĆ
Większość osób chorych ma dużą potrzebę , dlatego staraj się traktować chorego z szacunkiem. Mimo, iż jest mniej sprawny - nie wyręczaj go we wszystkim, pozwól mu decydować, nie przymuszaj - nawet jeśli nie do końca zgadzasz się z wyborami chorego. Pozwól mu czuć się odpowiedzialnym za swój proces zdrowienia i za swoje życie.
Traktuj go jak dorosłego!
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy