Strona głównaOpiekaJak wybrać ośrodek opieki długoterminowej?

Jak wybrać ośrodek opieki długoterminowej?

Ponad 40 proc. Polaków rozważa wybór ośrodka opieki długoterminowej dla swojego niesamodzielnego bliskiego - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie MEDI-system. Podejmując tak ważną decyzję, warto wziąć pod uwagę różne czynniki, szczególnie te, które wpłyną na samopoczucie i stan zdrowia bliskiego.
Jak wybrać ośrodek opieki długoterminowej? [© Kzenon - Fotolia.com] Demografia niczym miecz Damoklesa

Polacy zdają sobie sprawę, że w obliczu zmian społeczno-demograficznych, nie wszyscy będą w stanie zapewnić odpowiednią opiekę niesamodzielnym członkom rodziny. Jest to jeden z istotnych powodów, dla których wiele osób myśli o ośrodkach .

– Polska staje właśnie przed poważnym wyzwaniem, jakim jest sprostanie procesowi starzenia się społeczeństwa, którego istotną kwestią będzie również opieka długoterminowa. Przewidujemy, że w najbliższych latach oferta ośrodków opieki znacząco się rozwinie. Ważne jest, aby zostały przy tym wypracowane odpowiednie standardy funkcjonowania takich placówek – mówi Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.

Obecnie wybór dobrej placówki nie jest łatwy, tym bardziej, że mają one różne opinie. Co Polacy sądzą o ośrodkach opieki? Według badań zleconych przez firmę MEDI-system, aż 84 proc. respondentów uzależnia ocenę ośrodka od warunków, jakie tam panują oraz zachowania personelu. 59 proc. osób uważa, że tego typu placówki są w stanie zapewnić nie tylko profesjonalną opiekę, lecz także leczenie na wysokim poziomie. Jednocześnie zdaniem 68 proc. badanych tego typu placówki mają złą sławę.

– Skłonność do skorzystania z domu opieki jest najczęściej ograniczana przez brak wiedzy i niską świadomość społeczną na temat poziomu usług w tym zakresie. Deficyt obiektywnych informacji lub prezentacja przez media tylko złych praktyk betonuje utarte schematy myślenia i ogranicza gotowość do rozważenia tej formy opieki – twierdzi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.

Nie tylko leczenie i rehabilitacja

Z badań wynika, że do najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyborze ośrodka należy zapewnienie dostępu do specjalistycznego leczenia i . Odpowiedź tę wybrało 68 proc. osób. Drugim istotnym argumentem jest przyjazny personel (61 proc.), a na trzecim miejscu plasuje się dogodny dojazd i bliskość miejsca zamieszkania (36 proc.). Prawie co trzeci badany, podejmując decyzję o wyborze ośrodka, wziąłby pod uwagę opinię znajomych o tej placówce. Stosunkowo niewiele osób (19 proc.) wskazało na dodatkowe aktywności dla pacjentów, takie jak wycieczki czy zajęcia artystyczne. Tymczasem jak twierdzą eksperci takie zajęcia pełnią ważną funkcję.

– Dodatkowe zajęcia, np. artystyczne, są nie tylko formą urozmaicenia czasu w ośrodku, lecz także ważnym elementem terapii. Na niektórych chorych działają uspokajająco i wyciszająco, a innych pacjentów motywują do dalszego leczenia czy nawet walki o życie. Wartość, jaką niosą ze sobą, jest często nieoceniona – mówi Beata Leszczyńska. I dodaje – Ośrodek powinien nie tylko zastąpić członków rodziny w opiece nad bliskim, ale dać więcej – przedłużającą okres sprawności lub prowadzącą do jej poprawy. Wybór placówki to wybór miejsca, w którym bliski ma być otoczony przyjazną i fachową opieką.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy