Strona głównaOpiekaJogiczna medytacja sposobem na stres u opiekunów chorych z demencją

Jogiczna medytacja sposobem na stres u opiekunów chorych z demencją

Uprawiaj jogiczną medytację, to skuteczny sposób na osłabienie stresu.
Jogiczna medytacja sposobem na stres u opiekunów chorych z demencją [© Catwoman - Fotolia.com] Praktykowanie określonego rodzaju jogi obejmującego którką codzienną medytacja zmniejszyło poziom stresu u ludzi, którzy sprawowali opiekę nad osobami chorymi na i inne formy .

Opieka nad pacjentami z demencją wymaga dużego zaangażowania i wyczerpuje emocjonalnie. Opiekunom więc tym bardziej poleca się techniki, które pomogą osłabić napięcie związane z tak trudnym zajęciem. Jedną z nich jest uprawianie .

Uczeni sprawdzili, jakie efekty daje chanting joga, czyli joga obejmująca recytowanie, śpiewanie bądź intonowanie. Taka medytacja przez zaledwie 12 minut dziennie przez osiem tygodni zmniejszyła mechanizmy biologiczne odpowiedzialne za wzrost reakcji zapalnej układu immunologicznego. Jeśli jest on stale aktywny, może przyczyniać się do wielu przewlekłych problemów zdrowotnych. Co istotne, chroniczny i napięcie uruchamiają go.

Uczeni z Univerisity of California w Los Angeles odkryli, że u 45 osób, które opiekowały się członkami rodziny z demencją, 68 genów reagowało inaczej po medytacji Kirtan Kriya powodując zmniejszenie .

Jogiczna medytacja Kirtan Kriya to rodzaj medytacji jogi kundalini, która jest praktykowana od tysięcy lat. Czasami nazywana jest ćwiczeniami śpiewnymi, ponieważ wiąże się z wydawaniem określonych dźwięków: Saa Taa Naa Maa przy jednoczesnych powtarzających się mudrach (określonych gestach). Praktykowanie tego rodzaju jogi przez 12 minut dziennie obniża poziom stresu i zwiększa aktywność w obszarach mózgu, które są kluczowe dla .

Badacze wskazują, że osoby mające pod opieką pacjentów z demencją cechują się wyższym poziomem stresu i depresji i niższym poziomem energii oraz życiowej satysfakcji. Średnia zapadalność i częstość występowania depresji klinicznej u opiekunów osoby z demencją wynosi około 50 procent. Opiekunowie również dwukrotnie częściej deklarują emocjonalne wyczerpanie. Co więcej, odnotowuje się u nich wyższy poziom markerów biologicznych stanów zapalnych.

Uczestników losowo przydzielono do dwóch grup. Jedna 12 minut dziennie przez osiem tygodni praktykowała jogiczną medytacjęKirtan Kriya. Druga relaksowała się w spokojnym miejscu z zamkniętymi oczami słuchając muzyki instrumentalnej (również przez 12 minut dziennie przez osiem tygodni). Próbki krwi pobierano na początku badania i po jego zakończeniu.

Okazało się, że u uczestników z grupy medytującej odnotowano zmniejszoną aktywność białek zapalnych i przeciwwirusowych, które kształtują ekspresję genów komórek odpornościowych. Oznacza to, że praktykowanie Kirtan Kriya osłabia biologiczne reakcje na stres.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:01:44, 13-08-2016 matyldaewa

    Moim zdaniem medytacja http://medytacja.edu.pl jest wspaniałą formą, która sprawdza się przede wszystkim u seniorów. Zresztą oni mają w sobie dużo więcej spokoju więc medytacja może naprawdę ich wiele nauczyć i dać wiele ciepłych emocji, które na pewno będą dla nich przydatne. Dotyczy to również jogi, chociaż dla osób bardziej żywszych i energicznych można polecić medytację w ruchu.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy