Strona głównaOpiekaKlinika Pamięci z pomocą seniorom i ich bliskim

Klinika Pamięci z pomocą seniorom i ich bliskim

Od dziś we Wrocławiu działa innowacyjny projekt - Klinika Pamięci Angel Care. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki tego typu schorzeń. Z pomocy Kliniki bezpłatnie mogą korzystać wszystkie osoby, które ukończyły 65 lat, lub mają w rodzinie historię chorób oępiennych.
Na badania w Klinice Pamięci składają się dwa etapy. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi. Spotkanie potrawa ok. 30-40 minut. Jeśli psycholog, na podstawie wyników testów, stwierdzi coś niepokojącego, to z pacjentem spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach.

– W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz - w razie potrzeby, terapię odpowiednią do typu oraz poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będą działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie farmakologiczne – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie prowadził konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Wszystkie badania i konsultacje ze specjalistami w ramach Kliniki Pamięci są bezpłatne. Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care. CPrzewidziane są codznienen dyżury psychologów. Termin ewentualnej konsultacji z neuropsychiatrą zostanie ustalony indywidualnie.

Stała inicjatywa dla wrocławian


Działalność Kliniki dedykowana jest przede wszystkim osobom starszym z Wrocławia, jednakże jej założyciele - firma i fundacja Angel Care - podkreślają, że nie będą żądać dowodu zameldowania czy zamieszkania we Wrocławiu. Organizatorzy zakładają, że badania i regularny monitoring w Klinice Pamięci obejmą nawet kilkaset osób w ciągu roku. To stała inicjatywa Fundacji Angel Care.

fot. Angel Care– Działamy we współpracy z miastem i na rzecz miasta. Naszym celem jest efektywne diagnozowanie. Zależy nam na uświadomieniu seniorom i ich bliskim, jak ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów. Jednak bardzo istotna jest też edukacja w zakresie profilaktyki. Od niedawna wiadomo, że aktywność fizyczna i intelektualna, odpowiednia dieta, odstawienie używek, kontrola ciśnienia i poziomu cukru we krwi znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych oraz późnieją ich rozwój – podkreśla prof. Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care, wybitny specjalista w zakresie geriatrii oraz autor prac i książek na ten temat. Zapobieganie i wczesna diagnoza są tym istotniejsze, że jak do tej pory nie dysponujemy skutecznymi farmakologicznymi środkami w stu procentach przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera.

Kompleksowe wsparcie - diagnostyka, wsparcie i zajęcia w Klubie Seniora

Oprócz zaawansowanej diagnostyki Klinika Pamięci zapewnia także porady dotyczące najlepszej dla seniorów diety czy różnego rodzaju form aktywności fizycznej oraz gimnastyki umysłu.

fot. Angel Care– Program takich zajęć z powodzeniem organizuje Klub Seniora, który również działa przy Fundacji Angel Care. Stawiamy na diagnozę i konkretne rozwiązania – zaznacza Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. Do Klubu Seniora Angel Care należy już blisko 200 osób. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, scrabble, szachy czy brydża. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. – Spotkania w to świetna okazja do poznawania nowych, interesujących osób w przyjaznej atmosferze, ale program zajęć zbudowany jest tak, że seniorzy korzystają też z zajmujących i ciekawych form treningu mózgu. Połączenie aktywizacji społecznej i towarzyskiej z ćwiczeniem intelektu i pamięci przynosi znakomite efekty. Pomaga utrzymywać sprawność funkcji poznawczych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie – dodaje Michał Kowalski.

Wsparcie również dla rodzin


Bliscy osób starszych również mogą liczyć na i doradztwo w Klinice Pamięci Angel Care. W jej ramach działać będzie grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin. – Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów – mówi prof. Shlomo Noy.

Wolontariat – trzeci filar Fundacji Angel Care


W ramach Fundacji Angel Care działa także wolontariat, polegający na spotkaniach z osobami starszymi, wspólnych rozmowach, grach lub czytaniu. – Dostajemy dużo zapytań od osób, które chcą pomóc seniorom, ofiarując im swój czas. Dlatego uruchomiliśmy wolontariat, jako trzeci filar Fundacji Angel Care. Zgodnie z filozofią naszego centrum zależy nam na tym, by osoby starsze korzystały z różnych form aktywizacji. To fundament dobrego samopoczucia, a także wspomagania sprawności fizycznej i intelektualnej – podsumowuje Michał Kowalski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy