Strona głównaOpiekaKrzesła schodowe - małe windy domowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

Krzesła schodowe - małe windy domowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

Niepełnosprawność ruchowa każe patrzeć na świat zupełnie inaczej. Mimo zmian, które zachodzą w przepisach, ciągle jeszcze w wielu miejscach świat osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, to świat barier. Niektóre z nich znajdują się w najbliższym otoczeniu, uniemożliwiając pełne korzystanie nawet z własnego domu.
Bariery we własnym domu

Nowe budynki coraz częściej wyposażone są w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - podjazdy, windy, podnośniki. To samo dotyczy infrastruktury miejskiej. Jednakże większość osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się mieszka w starszych domach, które nie były projektowane z myślą o sprostaniu takim potrzebom. Zwłaszcza, że ograniczenia ruchowe dotyczą przede wszystkim osób starszych.

Kompleksowy remont starszego budynku i dostosowanie go do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub jest trudny i kosztowny, a w wielu przypadkach niemożliwy od strony technicznej. Dotyczy to przede wszystkim piętrowych domów jednorodzinnych i mieszkań dwupoziomowych. Klatki schodowe są często zbyt wąskie, by umożliwić montaż windy czy innego urządzenia, a ich poszerzenia nie można wykonać bez poważnego naruszenia konstrukcji budynku. Dodatkowo koszt takiego usprawnienia często znacząco przekracza możliwości finansowe użytkownika mieszkania i jego bliskich.

Wiele osób godzi się z takim stanem rzeczy, ograniczając swoją i rezygnując z pomieszczeń na piętrze, co niekiedy w bardzo istotny sposób zmniejsza ich komfort życia. Jednak w ostatnich latach pojawiły się rozwiązania, które mogą pomóc w „odzyskaniu" przestrzeni we własnym domu.

Krzesełko schodowe jest to urządzenie dźwigowe (dźwig osobowy) przeznaczone do przemieszczania osób (z niewielką lub średnią dysfunkcją narządu ruchu) i starszych po schodach. Mówiąc językiem bardziej opisowym możemy powiedzieć, że krzesełko schodowe jest małą windą, która pozwala na transport osoby wzdłuż schodów.

Dzięki elementom składanym (podłokietniki, podnóżek, siedzisko) krzesełka schodowe zajmują niewiele miejsca na schodach. Ich obsługa jest łatwa, a różne funkcje bezpieczeństwa powodują, że ich użytkowanie bardzo bezpieczne. Instalacja krzesełka schodowego nie wymaga wykonania żadnych prac budowlanych. Ich zaletą jest także cena - znacząco niższa niż w przypadku innych rozwiązań dźwigowych likwidujących bariery architektoniczne w postaci schodów.

Krzesełka sprawdzają się w przypadku osób z lekkimi i średnimi ograniczeniami sprawności ruchowej. Niestety nie przewiozą osoby na wózku inwalidzkim - jednak wielu użytkowników stosuje rozwiązanie w postaci dwóch wózków - jeden na dole, a drugi na górze schodów. Wówczas wymagana jest sprawność w przesiadaniu się pomiędzy krzesełkiem schodowym, a wózkiem. To także bardzo dobre rozwiązanie, dla osób które czasowo utraciły sprawność fizyczną - na przykład po wypadku. Pozwala bowiem na czasowe wprowadzenie usprawnień, bez znaczących kosztów oraz zmian w domowej infrastrukturze i .

Na każdy rodzaj schodów

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje krzesełek - na szynie prostej, na szynie krzywoliniowej.

Krzesełka na szynie prostej instaluje się na prostych odcinkach (biegach) schodów, ale można je często zainstalować na schodach krzywoliniowych - np. w przypadku gdy schody mają podest na zakręcie, istnieje szansa montażu dwóch krzesełek z szyną prostą. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy użytkownik krzesełka jest zdolny do przejścia z jednego krzesełka na drugie po poziomym podłożu. Jest to tańsze rozwiązanie, a w przyszłości można również zdemontować krzesełka i przenieść je na inne schody (np. podczas przeprowadzki).

fot. www.windy-schodowe.pl

Najczęściej montuje się takie urządzenie wewnątrz budynku, jednak nie ma przeszkód, aby zastosować je również na zewnątrz (patrz film poniżej). Wtedy warto jednak zaopatrzyć się w pokrowiec, którym należy przykrywać siedzisko i wagonik jezdny, aby uchronić je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Krzesełko może być zamontowane po obu stronach schodów (zarówno po stronie lewej, jak i prawej). Schody w przypadku zastosowania tego urządzenia powinny mieć minimum 60 cm szerokości. Maksymalny udźwig krzesełka nie przekracza średnio 130 kg. Gdy krzesełko nie jest używane, jego siedzisko, podnóżek oraz podłokietniki mogą być złożone, a cała konstrukcja zajmuje wtedy nie więcej niż 25 cm.


 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy