Strona głównaOpiekaŁazienka dla seniora

Łazienka dla seniora

Z wiekiem – niestety – stajemy się coraz mniej sprawni. Czasem bywa też tak, że z różnych przyczyn – losowych czy wynikających z sytuacji rodzinnej - musimy przystosować nasze mieszkanie do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej. Szczególną uwagę powinniśmy w takim przypadku poświęcić łazience – komfort użytkowania tego pomieszczenia na pewno wpłynie pozytywnie na jakość życia osoby starszej lub chorej.
Łazienka dla seniora [© Alterfalter - Fotolia.com] Łazienki w blokach rzadko przypominają swoimi rozmiarami salony kąpielowe, jednak nawet w małym pomieszczeniu możemy zainstalować kilka drobiazgów istotnie wpływających na jego komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Mogą to być różnego rodzaju uchwyty montowane przy toalecie, brodziku, lustrze, miękkie oparcia do zainstalowania za toaletą oraz wieszaki na ubrania i ręczniki posiadające uchwyty na kule.

Dostosowując łazienkę do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej warto także pomyśleć o zamianie wanny na kabinę prysznicową z brodzikiem. Wchodzenie i wychodzenie z wanny wymaga pewnej sprawności fizycznej, w pewnym wieku bywa więc kłopotliwe. Kąpiel pod prysznicem przebiega sprawniej, łatwiej się pod nim poruszać, no i jest tańsza, co jest przecież istotnym argumentem dla kieszeni każdego emeryta czy rencisty. Brodzik prysznicowy (ale także wannę) dobrze jest wyłożyć specjalną antypoślizgową matą.

Jeśli stan osoby starszej czy chorej tego wymaga możemy wstawić do kabiny prysznicowej specjalny stołek wykonany najczęściej z pianki poliuretanowej. Posiada on antypoślizgowe nóżki i otwory umożliwiające odpływ wodzie i wycięcie ułatwiające higienę intymną nawet w pozycji siedzącej.

Istotnym – nie tylko dla pań - elementem wystroju każdej łazienki jest lustro. W pomieszczeniu, z którego korzysta osoba poruszająca się na wózku powinno ono mieć możliwość regulacji i ustawienia pod odpowiednim kątem, co umożliwi przeglądanie się zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Łazienka dla seniora czy osoby chorej powinna być nie tylko bezpieczna, ale i ładna. Na szczęście na rynku mamy spory wybór mebli i akcesoriów łazienkowych przeznaczonych specjalnie dla osób o szczególnych potrzebach. Przy zakupach pamiętajmy, że muszą one być bardzo staranie wykończone, nie mogą posiadać ostrych brzegów i kantów. Pomocne bywają także wyraziste kolory ułatwiające poruszanie się i orientację w łazience zwłaszcza osobom o słabszym wzroku.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 08:37:37, 11-03-2013 Hela1056

  Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest bardzo ważne.Zdecydowanie polecam niski brodzik
  a może nawet wpuszczony w posadzkę,jeżeli są ku temu warunki.Niekoniecznie musi to być kabina prysznicowa,
  która w pewnych warunkach może sprawic trudność w otwieraniu,wystarczy ładna zasłona prysznicowa.Nawet prace
  z utrzymaniem czystości są mniejsze.Zasłony są teraz przystosowane do prania w pralce.Nie trzeba silnych środków
  chemicznych do czyszczenia kabin.Uchwyty muszą być w kilku miejscach,wymienionych w artykule.Można tez zakupić
  ładne uchwyty samprzylepne do mocowania w nam potrzebnych miejscach,a po zdemontowaniu nawet zabrac je ze sobą w podróż.Muszę tutaj jeszcze dopowiedziec ,że są instytucje które pomagają osobom niepełnosprawnym
  dostosować pomieszczenia do potrzeb osób niepełnospwanych.Trzeba tylko mieć aktulane orzeczenie o
  stopniu niepełnosprawności i raz na 3 lata można uzyskać od nich pomoc.Pozdrawiam serdecznie.
  ... zobacz więcej
 • 10:58:00, 12-12-2015 Zbyszek_krk

  U mnie tez kilka elementów wyposażenia łazienki pomaga mi w codziennej higienie. Mam kilka uchwytów i krzesełko prysznicowe. Bardzo to wygodne i pomocne. Elementy są tez bardzo solidnie i ładnie wykonane. Sporo takich pomocnych elementów można znaleźć w Roca w serii Dostępna Łazienka.
 • 08:03:37, 26-11-2020 antonio3

  To ja zawsze miałem wannę w domu, ale niestety od już dłuższego czasu wchodzenie do wanny było dla mnie dużym utrudnieniem. Dlatego zrobiłem mały remont i wymieniłem wannę na prysznic. W sklepie https://astershop.pl/ zamówiłem nową kabinę wraz z właśnie poręczami itp. i wreszcie mogę normalnie się wykąpać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć