Strona głównaOpiekaMuzyka i taniec pomagają osobom z demencją

Muzyka i taniec pomagają osobom z demencją

Wpływ muzyki i tańca na osoby starsze z demencją jest ogromny, mówią uczeni z Uniwersytetu w Otago.
Muzyka i taniec pomagają osobom z demencją [fot. Free-Photos from Pixabay]
W badaniach z udziałem kilkudziesięciu osób z demencją wykorzystano znaną uczestnikom muzykę i opracowano autorską serię ćwiczeń tanecznych. Chciano sprawdzić, czy udział w takim programie poprawi jakość życia osób z demencją, a dokładniej na ile wpłynie na pamięć, nastrój i interakcje społeczne.

Okazało się, że dziesięć cotygodniowych sesji tanecznych pozytywnie oddziałało na pacjentów z otępieniem. Odnotowano znaczącą poprawę jakości ich życia. - Świetnie zareagowali na muzykę i okazywali entuzjazm w poruszaniu się w rytm, bez względu na fizyczne ograniczenia. Na każdej sesji obserwowano pozytywne reakcje, takie jak przywoływanie , spontaniczny taniec i - mówi Ting Choo z Uniwersytetu w Otago.
Takie wyniki obaliły stereotypowe postrzeganie tej grupy ludzi jako biernych i unikających ruchu. Muzyka stymuluje ich reakcje znacznie lepiej niż jakakolwiek rozmowa - mówi Choo.
Autorzy maja nadzieję, że opiekunowie chorych na powszechniej zaczną stosować muzyko- i choreoterapię. Sądzą, że wykorzystanie sztuki, w tym malarstwa, muzyki, teatru i , jest niedoceniane w sferze klinicznej.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na demencję choruje obecnie 50 milionów. Większość tych pacjentów cierpi na , która jest najczęstszą formą otępienia. Eksperci podkreślają, że w związku ze starzeniem się licznych społeczeństw liczba chorych znacznie zwiększy się w ciągu najbliższych dekad.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy