Strona głównaOpiekaMuzykoterapia zmniejsza niepokój u osób z demencją

Muzykoterapia zmniejsza niepokój u osób z demencją

Muzyka może zmniejszyć niepokój i pobudzenie u osób z zaawansowaną demencją.
Muzykoterapia zmniejsza niepokój u osób z demencją [fot. javier dumont from Pixabay]
Zaawansowana forma demencji wymaga specjalistycznej opieki i często towarzyszy jej takie zachowanie, jak pobudzenie, agresja, czy opór przed zabiegami pielęgnacyjnymi. Jak ustalono, z płyną różne korzyści. Zidentyfikowano mechanizmy wyjaśniające, dlaczego muzyka może mieć takie skutki, co pozwoli na wdrożenie skutecznej terapii muzyką dla osób z zaawansowaną demencją.

„Leczenie" muzyką, prowadzone przez przeszkolonych terapeutów, może obejmować: śpiewanie, granie lub słuchanie muzyki.
Testy przeprowadzone na Anglia Ruskin University pokazują, że jeśli muzykoterapia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb, może zapewnić natychmiastową, krótkotrwałą redukcję pobudzenia i lęku u osób z zaawansowaną demencją oraz poprawę uwagi, zaangażowania, czujności i nastroju. Interakcje muzyczne mogą pomóc ludziom i lepiej zorientowanymi w swoim otoczeniu, co może obniżyć poziom stresu i poprawić .

Taki efekt występuje, ponieważ muzyka, niezależnie od tego, czy jest grana, śpiewana czy słuchana, dostarcza stymulacji poznawczej i sensorycznej, aktywuje sieci w obu półkulach mózgu, umożliwiając dostęp do pozostałych zdolności i wspomnień danej osoby, a także pomaga ludziom zarządzać emocjami i zachować spokój. Muzykę można również dostosować tak, że zmniejszy stres fizjologiczny, szczególnie w autonomicznym układzie nerwowym.

Wspomnienia wywołane muzyką, zwłaszcza te aktywowane przez znane utwory, są przywoływane szybciej i są bardziej pozytywne oraz szczegółowe niż wspomnienia przywoływane bez muzyki, a często odnoszą się do wcześniejszych okresów życia danej osoby. Utwory z okresu, gdy dana osoba miała od 10 do 30 lat, są uważane za najskuteczniejsze.

Jako forma komunikacji niewerbalnej, muzyka jest dostępna niezależnie od zaburzenia funkcji poznawczych lub poziomu zdolności muzycznych i zwiększa interakcje społeczne z personelem, opiekunami i innymi pacjentami lub mieszkańcami domów opieki.
Zaangażowanie w muzykę może również przynieść korzyści personelowi opiekuńczemu i członkom rodziny, zmniejszając ich poziom stresu i poprawiając ich samopoczucie.

- W obliczu starzenia się społeczeństwa i rosnącej liczby osób ze zdiagnozowaną demencją, muzyka jest stosunkowo prostym i niedrogim sposobem na poprawę jakości życia ludzi dotkniętych tą chorobą - mówi Naomi Thompson, autorka badań.

- Nasze badanie nie tylko pokazuje, dlaczego muzykoterapia jest skuteczna - w tym zaspokaja potrzeby stymulacji u danej osoby, poprawia dobre samopoczucie poprzez wywoływanie wspomnień, zachęca do zacieśniania relacji i wyrażania emocji, a co najważniejsze, pomaga w redukcji i lęku -, ale także toruje drogę do jej szerszego zastosowania w opiece nad osobami z demencją - wskazuje Thompson.

- Muzyka jest przystępnym sposobem dla personelu i rodzin na radzenie sobie ze stresem, a muzykoterapeuci mogą doradzać w zakresie dostosowywania utworów do indywidualnych potrzeb. Podobnie jak lekarz przepisuje leki o określonej dawce i częstotliwości, muzykoterapeuta może nakreślić indywidualny program, określając, w jaki sposób muzyka powinna być używana w ciągu dnia, aby zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie wyjaśnia Thompson.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy