Strona głównaOpiekaNowoczesne urządzenie wykryje bakterie w szpitalach

Nowoczesne urządzenie wykryje bakterie w szpitalach

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht zbudowali urządzenie, które w przyszłości może pomóc w zapobieganiu epidemiom bakteryjnym. Dzięki tej szybkiej i niedrogiej metodzie możliwe będzie wykrywanie w szpitalach szczepów bakterii, stanowiących zagrożenie dla pacjentów, szczególnie osób starszych.
Nowoczesne urządzenie wykryje bakterie w szpitalach  [Szpital, © sudok1 - Fotolia.com] Zaletą urządzenia zbudowanego przez ekspertów z Maastricht jest jego mobilność. Dzięki temu aparat może być wykorzystywany w każdym otoczeniu, zarówno w salach operacyjnych, jak i punktach intensywnej opieki medycznej. Stosowanie aparatu przez szpitale pozwala również na ograniczenie konieczności przeprowadzania , co daje możliwość natychmiastowego diagnozowania poszczególnych przypadków infekcji bakteryjnych. Podobnie jak inne, tzw. „przyłóżkowe” metody badań pacjentów, przenośny aparat pozwala na podjęcie szybkich i właściwie ukierunkowanych działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się źródła .

Wynalazcą urządzenia jest Bart van Grinsven, fizyk oraz adiunkt programu naukowego Uniwersytetu w Maastricht. Wśród współautorów projektu, wymienianych w opracowaniu opublikowanym przez prestiżowe pismo Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego ”ACS Sensors” jest również, pochodząca z Polski absolwentka Uniwersytetu w Maastricht, Aleksandra Kordek.

– Czuje się niezwykle uprzywilejowana, że mogłam uczestniczyć w tak postępowym i innowacyjnym projekcie. Zaprojektowane urządzenie przewyższa dotychczasowe platformy wykrywania bakterii pod względem wydajności, wrażliwość i ceny. Połączenie heat-transfer method (HTM) i surface imprinted polymers (SIPs) jest nadzwyczajnie pomysłowe i wierze, że może zrewolucjonizować technologię używaną do wykrywania wykorzystywaną w badaniach i medycynie – wspomina pracę przy projekcie Aleksandra.

Poprawa dokładności pomiarów przy użyciu urządzeń przenośnych jest jednym z elementów programu „Knowledge Axis”. Jego celem jest opracowanie przez współpracujących w ramach projektu holenderskich ekspertów innowacyjnych metod opieki zdrowotnej.

Tagi: bakterie, szpital

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy