Strona głównaOpiekaNowy zawód - opiekun medyczny

Nowy zawód - opiekun medyczny

We wrześniu 2007 roku minister zdrowia wpisał do wykazu pracowników medycznych nowy zawód – opiekun medyczny. Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.
Nowy zawód - opiekun medyczny [© iceteastock - Fotolia.com] Rośnie liczba osób starszych

Europejscy naukowcy coraz więcej uwagi poświęcają problemowi starzenia się społeczeństwa. Według raportów Unii Europejskiej w roku 2050 . W krajach słabiej rozwiniętych grupa tych osób wzrośnie do tego czasu czterokrotnie – z 374 milionów w roku 2000 do 1570 milionów w roku 2050. Średni wiek populacji wzrośnie z 11 do 35 lat.

W krajach wysoko rozwiniętych w roku 2050 osoby starsze będą stanowiły 33% społeczeństwa w porównaniu do dzisiejszych 19%, a średnia wieku podwyższy się o 9 lat i wyniesie lat 46.

W Europie kobiety żyją o 6 lat dłużej niż mężczyźni. W grupie powyżej 59 roku życia jest o 50% więcej kobiet, natomiast w grupie osób żyjących samodzielnie, powyżej 75 roku życia jest ich aż 70%.

Na razie w krajach środkowo- i wschodnioeuropejskich problem starzenia się społeczeństwa nie jest jeszcze tak daleko posunięty jak w krajach Europy Zachodniej, jednak do roku 2050 osiągnie on „średnią europejską”.

Coraz większa liczba osób w zaawansowanym wieku nie byłaby tak dużym wyzwaniem, gdyby nie fakt, iż grupa ludzi młodych nie powiększa się w sposób analogiczny.

Ukierunkowanie młodych Europejczyków na pracę zawodową sprawiło, że liczba urodzeń stale maleje, a osoby starsze nie zawsze mogą liczyć na pomoc i opiekę ze strony rodziny. Znaczący wpływ na to zjawisko ma również migracja w celach zarobkowych. Coraz częściej seniorzy nie otrzymują wsparcia ze strony własnych dzieci, ponieważ te nie mieszkają w tym samym mieście, a nawet kraju.


Młodzi też potrzebują pomocy

Obszar opieki długoterminowej nie ogranicza się tylko do osób starszych. Również osoby młodsze, które przeszły udar mózgu lub stały się ofiarami wypadków komunikacyjnych, wymagają stałej, specjalistycznej opieki. Dopóki leżą w szpitalu, mają zapewnioną opiekę, jednak po opuszczeniu szpitala zaczynają się problemy. Zajmowanie się osobą niesamodzielną jest dużym wyzwaniem dla rodziny, wiążącym się z obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nie wszyscy są w stanie podołać tak trudnej sytuacji. Jednocześnie bardzo ciężko jest znaleźć miejsce w placówce świadczącej opiekę długoterminową, w której osoba wymagająca stałego wsparcia z zewnątrz miałaby zapewnioną pomoc fachowców.

Placówek tych ich stanowczo za mało, a te, które są, borykają się z poważnymi problemami związanymi z niewystarczającą ilością personelu oraz niedofinansowaniem. Coraz więcej pielęgniarek opuszcza polskie placówki i podejmuje pracę za granicą. W takiej sytuacji ważnym zadaniem w celu poprawy dostępności usług opiekuńczych oraz podniesienia ich jakości jest wykształcenie wykwalifikowanego personelu, który będzie umiał świadczyć opiekę pacjentom przewlekle chorym i niezdolnym do samodzielnej egzystencji; osobom potrzebującym pomocy nawet przy, wydawałoby się, najprostszych czynnościach dnia codziennego, takich jak: mycie, ubieranie czy jedzenie.

Hanna Gramowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 11:47:32, 23-09-2008 bella

  To prawda ze ludzi starsi schorowani potrzebują opieki i pomocy osób drugich ale jak ma btc dobrze gdy po skończonym kursie nie masz szansy aby sie dostac na staż do placówki,abys mógł kontynuowac to co zaczołes
 • 12:14:36, 23-09-2008 krystynacz46

  Cytat:
  bella
  To prawda ze ludzi starsi schorowani potrzebują opieki i pomocy osób drugich ale jak ma btc dobrze gdy po skończonym kursie nie masz szansy aby sie dostac na staż do placówki,abys mógł kontynuowac to co zaczołes
  Jeśli nie wiadomo o co chodzi----chodzi o pieniądze,po co uczyć i robić nadzieje pracownikom i pacjentom ?To wszystko chore ,ta cała służba zdrowia i ją najpierw trzeba leczyć.
 • 14:37:52, 23-09-2008 Kazimierz

  Wyciąg do tego artkułu, dotyczący min. mnie:"Obszar opieki długoterminowej nie ogranicza się tylko do osób starszych. Również osoby młodsze, które przeszły udar mózgu lub stały się ofiarami wypadków komunikacyjnych, wymagają stałej, specjalistycznej opieki. Dopóki leżą w szpitalu, mają zapewnioną opiekę, jednak po opuszczeniu szpitala zaczynają się problemy. Zajmowanie się osobą niesamodzielną jest dużym wyzwaniem dla rodziny, wiążącym się z obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nie wszyscy są w stanie podołać tak trudnej sytuacji. Jednocześnie bardzo ciężko jest znaleźć miejsce w placówce świadczącej opiekę długoterminową, w której osoba wymagająca stałego wsparcia z zewnątrz miałaby zapewnioną pomoc fachowców."
  Mnie już taka opieka obejmuje od 20 lat. Parkinson już sie zbliża,już puka do mych drzwi. Ale nic to. Narazie daję sobie radę sam,a nawet robię zakupy.Grunt,to zrozumienie i pomoc żony. Mam nadzieję,że nie będę musiał korzystać z pomocy i opieki fachowców nowego zawodu.
  ... zobacz więcej
 • 18:16:24, 23-09-2008 babciela

  Kazimierzu,ale przeciez sa coraz nowe ,dosknalsze leki na tę chorobę.Opieka długoterminowa owszem,ale najpierw niech bedzie refundacja lekow dla tych chorych.Przeciez nawet niektore postacie tych najlepszych i najbardziej czystych insulin nie sa refundowane.Ja dzisiaj bYłam w NFOZ-po nr recept(od nowego roku my sobie sami zalatwiamy rp-ale musimy miec na to zgode NFOZ).I coz zobaczylam-do zalatwiania tychze recept jest przeznaczony jeden duzy ladny pokoj-i pan tamże siedzacy nudzacy sie jak mops.Po przedstawieniu mu pliku moich pozwolen z Katowic,Izby lekarskiej,przedstawieniu NIP,PESEL-u,Regonu,pan po raz 100-ny wprowadzil moje dane do kompa(za kazdym razem jak chcialam rp przedstawialam ten sam plik dokumentow).kliknal i dostalam nastepny nr i nastepne laskawe pozwolenie.Tak to wyglada...
  ... zobacz więcej
 • 20:13:55, 23-09-2008 bogda

  No nie...ta chora biurokracja nas zabije, bo9 lekarze zamiast leczyć pacjentów zajmują się takimi duperelami, takie numery powinny być automatycznie nadawane...mnie to chyba wszystko przerasta, ja już nic z tego nie rozumię, o co w końcu chodzi....
 • 10:10:57, 20-10-2008 gosia_mango

  Jestem w trakcie nauki w policealnym studium zdrowia i urody na kierunku opiekun medyczny .Mam nadzieje ze zdobyta wiedza i odbyta praktyka jaka bede miala pozwola mi na podjecie pracy w tym zawodzie choc musze przyznac nie latwo jest odbyc praktyke na tym kierunku juz a co mowic o podjeciu pracy!!!Moim marzeniem jest pomagac ludziom w podeszlym wieku no i rzecz jasna jesli bedzie taka potrzeba mlodszym...Pozdrawiam !!1
 • 11:31:12, 04-11-2009 kasiek8425

  UWAŻAM ŻE TEN ZAWÓD OPIEKUNA JEST BARDZO DOBRYM ROZWIĄZANIEM. NIESTETY TAK SIĘ NA ŚWIECIE POROBIŁO ŻE CZASEM RODZINA NIE JEST W STANIE ZAJĄĆ SIĘ TYMI KTÓRZY OPIEKI WYMAGAJĄ. SAMA PRACUJĘ JAKO OPIEKUNKA... NIE MAM WPRAWDZIE SKOŃCZONEGO ŻADNEGO KURSU, A WSZYSTKO CO UMIEM ZAWDZIĘCZAM MOIM SZEFOWYM I POPRZEDNICZKOM. PRACUJĘ JUŻ OD KILKU LAT A MAM 25 POCZĄTKOWO TO BYŁO ZWIAZANE Z ZAŁATANIEM MOJEJ DZIURY BUDŻETOWEJ, TERAZ ZAKOCHAŁAM SIĘ W TEJ PRACY. WIDZIAŁAM JEDNAK WIELE OPIEKUNEK, KTÓRE MOIM ZDANIEM WOGÓLE SIĘ DO TEGO NIE NADAJĄ PIELĘGNIAREK AŻ ZA DUŻO!!. W PODOPIECZNYM NIE WIDZĄ DRUGIEGO CZASEM CIERPIĄCEGO- DLATEGO ZRZĘDLIWEGO I CZASEM NIEPRZYJEMNEGO -CZŁOWIEKA. DLATEGO OTWIERANIE KURSÓW KSZTAUCOĄCYCH W TYM KIERUNKU STAJE SIE BYC PRIORYTETEM. PODSTAWĄ POWINIEN BYĆ TEST PSYCHOLOGICZNY KTÓY WSTĘPNIE OCENI CZY DANA OSOAB NADAJE SIĘ NA OPIEKUNA. WIADOMO ŻE NIE DA SIE NICZEGO NA 100% SPRAWDZIC ALE TO JUZ JAKAŚ PRÓBA PRZYNAJMNIEJ. WIEM ZE OPIEKA W DOMU OPIEKI CZASME TO OSTATECZNOŚĆ... ALE WIELE OSÓB SWOJĄ PRACĄ I ZYCIEM ZASŁUZYŁO I MA PRAWO DO TEGO BY BYC W DOMU DO KOŃCA. NIE PRZESADZA SIE STARYCH DRZEW.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • EWST.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X