23-12-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Im dłużej dana osoba sprawuje opiekę na kimś bliskim tym silniej zmniejsza się jego/jej poczucie dobrostanu.
![Opieka nad bliskim pogarsza samopoczucie opiekunów [fot. Shameer Pk from Pixabay] Opieka nad bliskim pogarsza samopoczucie opiekunów [fot. Shameer Pk from Pixabay]](http://www.senior.pl/Opieka-nad-bliskim-pogarsza-samopoczucie-opiekunow_img67696acb76b95.jpg)
Bazując na informacjach od 28 tysięcy ludzi, eksperci z Uniwersytetu w Zurychu ustalili, że im dłużej ludzie sprawują opiekę nad bliskimi, tym bardziej cierpi na tym ich samopoczucie, niezależnie od kontekstu tej opieki.
Częstość sprawowania nieformalnej ciągle rośnie na całym świecie, a to przekłada się na poważne życiowe obciążenia opiekunów.
Jak opiekowanie się kimś wpływa na samopoczucie? Dotychczasowe badania dają sprzeczny obraz: niektóre sugerują, że to poprawia samopoczucie, przydając poczucia celu, podczas gdy inne mówią o osłabieniu dobrostanu z powodu napięcia emocjonalnego.
W nowym badaniu przeanalizowano dane ponad 28 tysięcy ludzi z Holandii, Niemiec i Australii sprawujących opiekę nad kimś bliskim.
Wyniki pokazują stały spadek zadowolenia z życia i zdrowia emocjonalnego, przy równoczesnym nasileniu samotności i - szczególnie u kobiet.
Dobre samopoczucie pogarsza się z czasem
- Wyniki naszych analiz wykazały spadek dobrego samopoczucia w latach następujących po rozpoczęciu opieki - wyjaśnia psycholog Michael Krämer, współautor badań.
- Takie wyniki były spójne w różnych aspektach dobrego samopoczucia: satysfakcji z życia, doświadczeń emocjonalnych, poziomu depresji / i samotności. Co więcej, okazało się, że wyraźniej w sposób bardziej długotrwały dotyczyły kobiet niż u mężczyzn - dodaje.
W badaniu przeanalizowano również czynniki takie jak: intensywność opieki, relacje między opiekunami i osobami, nad którymi sprawują opiekę oraz zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin. Co zaskakujące, czynniki te miały niewielki wpływ na ogólne osłabianie , co sugeruje, że opiekunowie stoją przed podobnymi wyzwaniami w różnych kontekstach.
Łagodzenie negatywnego wpływu na opiekunów
- Wyniki podkreślają rolę , jaki może przynieść opieka, choć indywidualne doświadczenia mogą się różnić - wyjaśnia Krämer. - Istnieją inne aspekty dobrostanu psychicznego, takie jak znalezienie poczucia celu, których nie mogliśmy ocenić za pomocą tych danych - dodaje. Niektórzy opiekunowie mogą odnaleźć sens w swojej roli.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki są zgodne z teorią stresu i pokazują potencjalne osłabienie dobrostanu, który często towarzyszy nieformalnej opiece. Kobiety wydają się być tu szczególnie narażone, prawdopodobnie dlatego, że mają tendencję do podejmowania bardziej intensywnych obowiązków wobec bliskich członków rodziny. Według autorów ustalenia potwierdzają, że bardzo ważne jest systemowe wsparcie opiekunów; polityka, która odciąży osoby sprawujące opiekę, może przełożyć się na poprawę jakości życia wielu ludzi troszczących się o starszych i schorowanych bliskich.
Na podstawie: