Strona głównaOpiekaOpieka nad osobą z chorobą Alzheimera

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera

Kiedy bliska osoba starsza zaczyna zapominać słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała, nie możemy w nieskończoność zrzucać tego na karb wieku lub „gorszego dnia“. To może być choroba Alzheimer lub inna postać demencji – schorzenia coraz częściej występującego wśród seniorów. Opieka nad chorym, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, jest zajęciem całodobowym, dlatego koniecznie trzeba się nią dzielić.
Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera [© alephnull - Fotolia.com] Pierwszym objawem jest zazwyczaj pogorszenie pamięci krótkotrwałej, odnoszącej się do najnowszych wydarzeń. U chorego pojawia się uczucie rozdrażnienia, następnie dezorientacja, lęk, niejednokrotnie prowadzące do agresji. Nierzadko spotykane są urojenia prześladowcze: starszy człowiek problemy ze znalezieniem przedmiotów tłumaczy kradzieżami. Boi się, że ktoś chce mu zrobić krzywdę. W zaawansowanym stadium chory nie rozpoznaje bliskich, nie wie, kim jest i nie jest w stanie o siebie zadbać. Potrzebuje zatem stałej, całodobowej opieki.

- Alzheimer nie dotyka tylko jednej osoby – to choroba rodziny. Opieka nad chorym nie ogranicza się do nieustannego odświeżania mu pamięci, przygotowywania posiłków i pilnowania godzin przyjmowania leków. Najtrudniejsze jest jednak obserwowanie, jak bliski staje się dla nas kimś obcym oraz ciągła walka o jego godność. Jest to naprawdę niełatwa sytuacja, ponieważ trwa 24 godziny na dobę. To zazwyczaj przewyższa możliwości jednej osoby, zwłaszcza, jeżeli ma ona także inne obowiązki – mówi Marta Ziobro z Promedica24.

Zadbać o komfort w domu


nie lubią zmian, dlatego najlepiej – jeśli to tylko możliwe - zapewnić im komfortowe warunki w ich własnym mieszkaniu, które jednak musi być odpowiednio przystosowane. Warto usunąć dywaniki i chodniki, na których łatwo się poślizgnąć, meble zaś przestawić bliżej ściany, by chory się nie potykał. Należy też odpowiednio zabezpieczyć kuchnię oraz łazienkę. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ostre przedmioty, chemikalia i leki oraz rozdzielniki dopływu gazu czy wody. Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji u chorego można zwiększyć poprzez wygospodarowanie dla niego komfortowego kąta w stałym miejscu, gdzie będzie mógł znaleźć swoje ulubione przedmioty.

Ważny jest także regularny rozkład dnia. Pamiętajmy więc, żeby pobudka, toaleta, posiłki, spacery i inne aktywności odbywały się o stałych godzinach. Dbajmy także o pobyt seniora na świeżym powietrzu – dotleniony mózg lepiej pracuje, organizm się wzmacnia i poprawia się samopoczucie.

Opiekun także potrzebuje wsparcia

W pogoni za chęcią zapewnienia seniorowi regularnego trybu życia, opiekunowi nie wolno jednak zapomnieć o sobie.

- Zadbanie o samego siebie pozwala nam jak najlepiej wypełniać własne obowiązki. Nie izolujmy się zatem od innych ludzi i nauczmy się efektywnie odpoczywać. Starajmy się wychodzić z domu, kiedy mamy taką możliwość, podtrzymujmy kontakty z innymi, poświęćmy wolny czas na własne hobby, a przede wszystkim prośmy o pomoc i wsparcie, gdy czujemy się zmęczeni i bezradni. Pamiętajmy, że tylko będąc w pełni sił możemy efektywnie zatroszczyć się o chorego – radzi Marta Ziobro.

Nie jest możliwe, żeby jedna osoba cały czas zajmowała się chorym, bez jednoczesnego zaniedbywania innych obszarów swojego życia. Syn, córka czy inni członkowie rodziny sami też są przecież rodzicami, dziadkami, a także mają obowiązki zawodowe i czasem mieszkają w odległości uniemożliwiającej opiekę bez konieczności całkowitego porzucenia dotychczasowego życia. W każdym wypadku należy zwracać się o pomoc – do innych członków rodziny, przyjaciół, a także do instytucji do tego powołanych.

Jeśli pozwalają na to finanse, odciążyć nas może także profesjonalny opiekun, który zatroszczy się o chorego przez kilka godzin dziennie czy nawet zamieszka z podopiecznym i będzie wspierał go w codziennych czynnościach. Usługi opiekuńcze są dla polskich portfeli dość kosztowne, czasem jednak cena jest znacznie niższa niż ta, którą płacimy z powodu utraty pracy czy nawarstwiających się konfliktów rodzinnych i problemów z własnym zdrowiem. Brak wsparcia i poczucie opiekuna może prowadzić do tak poważnych chorób jak depresja.

Walka z chorobą Alzheimera jest bardzo trudna. Jednak dzięki odpowiedniej opiece możemy sprawić, żeby życie chorego było jak najbardziej komfortowe. Wspierajmy go, zapewnijmy mu bezpieczeństwo i dbajmy o kontakt z nim, a nasza cierpliwość, i troska przełoży się na lepsze samopoczucie bliskiej osoby. Nie zapominajmy, że nasze zdrowie i nastrój są równie ważne – tylko zdrowy i silny opiekun może być skutecznym wsparciem dla chorego.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 15:38:55, 06-05-2014 ~gość: 212.96.244.xxx

    Wątpliwości mieliśmy bardzo wiele, ale ostatecznie babcia trafiła do domu opieki, nawet nie daleko. Bardzo często ją odwiedziamy, a wspólne mieszkanie było stresem dla jednej i drugiej strony. Tam przynajmniej ma opiekę, a my musieliśmy pracować, często zostawała sama. Nie mieliśmy możliwości rezygnacji z pracy, ale z tego co widzimy, to była dobra decyzja. Babci jest tam na prawdę dobrze.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy