Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami starszymi - na ile zaakceptujemy pomoc robotów?

Opieka nad osobami starszymi - na ile zaakceptujemy pomoc robotów?

Postęp w medycynie doprowadził do wzrostu długowieczności. Szacunki sugerują, że do 2030 roku jedna na sześć osób na świecie będzie miała ponad 60 lat. Ten szybki wzrost populacji seniorów oznacza większą liczbę ludzi wymagających opieki. Członkowie rodziny i zawodowi opiekunowie mogą nie być w stanie sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu. Ponadto raporty sugerują znaczny niedobór siły roboczej, w tym pielęgniarek, w kilku krajach rozwiniętych, co podkreśla potrzebę dodatkowych strategii, które zaspokoją potrzeby osób starszych.
Opieka nad osobami starszymi - na ile zaakceptujemy pomoc robotów? [fot.  wal_172619 from Pixabay]
Proste i skuteczne technologie, takie jak roboty, mogą zniwelować wspomnianą lukę i pomóc zapewnić potrzebną osobom starszym, aby mogły spędzać jesień swojego życia w zaciszu swoich domów. Jednak pomimo ich znacznego potencjału, społeczna akceptacja robotów wspomagających opiekę domową w starzejących się społeczeństwach pozostaje problemem. Ponadto ich powszechne stosowanie jest utrudnione przez wyzwania w rozwijaniu robotów, które mogłyby zaspokoić szczególne potrzeby osób starszych wymagających długoterminowej opieki w różnych krajach, biorąc pod uwagę różnice kulturowe, etyczne i finansowe.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Chiba w Japonii starali się wyjaśnić czynniki wpływające na chęć użytkowników do korzystania z robotów do opieki domowej. Skoncentrowano się na reakcjach użytkownika, biorąc pod uwagę rzeczywiste oczekiwania i problemy, z jakimi borykają się seniorzy.

- Każdy kraj ma swoją własną historię, kulturę i system prawny, dlatego chcieliśmy wyjaśnić, w jaki sposób roboty do opieki domowej mogłyby być opracowywane i wdrażane w sposób, który uwzględniałby te różnice - mówi prof. Sayuri Suwa, współautor badań.

Przeprowadzono ankietę wśród odbiorców opieki i opiekunów w Japonii, Irlandii i Finlandii. Kwestionariusz oceniał cztery różne aspekty, a mianowicie: wiedzę o robotach, ważne punkty dotyczące robotów do opieki domowej, oczekiwania co do funkcji robotów i etycznie akceptowalne zastosowania.

Analiza pokazała, że „chęć uczestnictwa w badaniach i rozwoju", „zainteresowanie wiadomościami związanymi z robotami" i „pozytywne opinie o działaniu robotów" były wspólnymi czynnikami wśród respondentów z trzech krajów. Z drugiej strony „wygoda" w Japonii, „powiadamianie członków rodziny i personelu pomocniczego o nieoczekiwanej zmianie u osoby starszej" w Irlandii i „design" w Finlandii okazały się odrębnymi czynnikami wpływającymi na korzystanie z robotów.

Ponadto badanie podkreśla, w jaki sposób zmienne historyczne, kulturowe i demograficzne w różnych krajach wpływają na wdrażanie robotów do . W Japonii rozwój robotów jest wspierany przez rząd, przemysł i środowisko akademickie, a ogólny optymizm co do ich zastosowania jest widoczny. Tymczasem rozwój robotów jest nieco opóźniony w Irlandii, ich wykorzystanie w przypadku osób starszych staje się jednak coraz bardziej doceniane, a sztuczna inteligencja i robotyka są stosowane w opiece zdrowotnej i społecznej. Wybór „projektu" przez fińskich respondentów był zgodny z fińskim wzornictwem, które jest szeroko znane na całym świecie.

Roboty do opieki domowej mają znaczący potencjał w zakresie poprawy sytuacji osób starszych. - Rozwój robotów do opieki domowej we współpracy z potencjalnymi użytkownikami, takimi jak osoby starsze i opiekunowie, będzie sprzyjał lepszej akceptacji produktu w przyszłości. Ostatecznie doprowadziłoby to do większego użytkowników - podsumowuje prof. Suwa.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy