Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami starszymi w Europie: Francja

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Francja

We Francji, gdzie 16,3 procent społeczeństwa stanowią osoby w wieku emerytalnym funkcjonują zarówno placówki zapewniające opiekę długoterminową jak i domy dla osób starszych. Część z nich jest finansowana przez francuską opiekę zdrowotną na podobnych zasadach jak świadczenia szpitalne.
Opieka nad osobami starszymi w Europie: Francja [© Sandor Kacso - Fotolia.com] Zakłady pierwszego typu przeznaczone są dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania, wymagających stałej opieki medycznej. Większość pensjonariuszy tych placówek to ludzie po 75- tym roku życia, którym domy opieki nie były w stanie zapewnić fachowej pomocy.

Francuskie ośrodki dysponują około 80 tys. miejsc, większość znajduje się w ośrodkach publicznych. Pobyt w ośrodku opieki długoterminowej u traktowany jest we Francji jak każde inne świadczenie szpitalne. Koszty przebywania w placówkach mogą różnic się miedzy sobą, gdyż ich wysokość ustalana jest przez Radę Generalną departamentu na terenie, którego znajduje się placówka. Zawsze jednak pokrywane są one z ubezpieczenia społecznego, a w razie konieczności po części przez pacjenta.

Do ośrodka opieki długoterminowej mogą być skierowane przez lekarza osoby, które ukończyły 60-ty rok życia. Podstawę skierowania stanowi zazwyczaj niesamodzielność pacjenta.

Na mocy decyzji lekarza instytucji ubezpieczeniowej do placówek kierowane mogą być też niesamodzielne osoby młodsze.

Seniorzy starający się o miejsce domu opieki dla osób starszych muszą poprosić lekarza prowadzącego o wystosowanie odpowiedniego wniosku do kas chorych, które mają 10 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli wniosek nie zostanie odrzucony oznacza to, iż kasa chorych pokryje koszty pobytu w domu opieki.

Średnia długość życia mieszkańców Francji to 83 lata dla kobiet i 76 lat dla mężczyzn.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X