Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami starszymi w Europie: Francja

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Francja

We Francji, gdzie 16,3 procent społeczeństwa stanowią osoby w wieku emerytalnym funkcjonują zarówno placówki zapewniające opiekę długoterminową jak i domy dla osób starszych. Część z nich jest finansowana przez francuską opiekę zdrowotną na podobnych zasadach jak świadczenia szpitalne.
Zakłady pierwszego typu przeznaczone są dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania, wymagających stałej opieki medycznej. Większość pensjonariuszy tych placówek to ludzie po 75- tym roku życia, którym domy opieki nie były w stanie zapewnić fachowej pomocy.

Francuskie ośrodki dysponują około 80 tys. miejsc, większość znajduje się w ośrodkach publicznych. Pobyt w ośrodku opieki długoterminowej u traktowany jest we Francji jak każde inne świadczenie szpitalne. Koszty przebywania w placówkach mogą różnic się miedzy sobą, gdyż ich wysokość ustalana jest przez Radę Generalną departamentu na terenie, którego znajduje się placówka. Zawsze jednak pokrywane są one z ubezpieczenia społecznego, a w razie konieczności po części przez pacjenta.

Do ośrodka opieki długoterminowej mogą być skierowane przez lekarza osoby, które ukończyły 60-ty rok życia. Podstawę skierowania stanowi zazwyczaj niesamodzielność pacjenta.

Na mocy decyzji lekarza instytucji ubezpieczeniowej do placówek kierowane mogą być też niesamodzielne osoby młodsze.

Seniorzy starający się o miejsce domu opieki dla osób starszych muszą poprosić lekarza prowadzącego o wystosowanie odpowiedniego wniosku do kas chorych, które mają 10 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli wniosek nie zostanie odrzucony oznacza to, iż kasa chorych pokryje koszty pobytu w domu opieki.

Średnia długość życia mieszkańców Francji to 83 lata dla kobiet i 76 lat dla mężczyzn.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SZEŚĆ + SIEDEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X