Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami starszymi w Europie: Niemcy

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Niemcy

Zakres przedmiotowy pomocy dla osób starszych ujęty w federalnej ustawie o pomocy społecznej, obejmuje – obok materialnej - także pomoc niematerialną (usługi osobiste, pielęgnacja chorych, oferta spędzania wolnego czasu). Pomoc taka, mająca na celu zapobieganie, przezwyciężenie lub łagodzenie wszelkich trudności związanych z wiekiem, obejmuje wiele obszarów życia, takich jak: mieszkanie, organizacja opieki i pielęgnacji, udział w imprezach oświatowych, kulturalno - rekreacyjnych, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego itp.
Opieka nad osobami starszymi w Europie: Niemcy [© deanm1974 - Fotolia.com] Generalnie w Niemczech przestrzegana jest zasada subsydiarności (pomocniczości), zgodnie z którą obowiązek pomocy osobie starszej spoczywa przede wszystkim na bliższej i dalszej rodzinie. Może ona liczyć na szerokie wsparcie ze strony instytucji lokalnych (gminnych) oraz współpracujących z nią organizacji społecznych.

We wszystkich instytucjach działających na rzecz osób starszych znajdują się z reguły reprezentanci tej społeczności. Na szczeblu gminy lub miasta, a także dzielnic i osiedli rolę taką spełnia Rada Seniorów. Jest to ustawowy organ doradczy, opiniujący wszelkie decyzje dotyczące starszego pokolenia, szczególnie w zakresie działalności instytucji pomocy, ale także wpływających na warunki bytu osób starszych np. zniżek w podatkach lokalnych z tytułu wieku, zakresu oferty kulturalno - rekreacyjnej, przebiegu linii komunikacyjnych. Podobną rolę pełnią Komisje do spraw starszej ludności funkcjonujące w organizacjach partii politycznych, które są reprezentowane w radach miast lub gmin.

W Niemczech istnieją trzy podstawowe formy udzielania pomocy starszej generacji: stacjonarna, otwarta, oraz półotwarta. Dawniej – w pierwszych latach powojennych - rozwijana była głównie opieka stacjonarna, świadczona przeważnie w odpowiednich domach pomocy społecznej, a dopiero w późniejszym okresie większy nacisk został położony na opiekę otwartą i półotwartą świadczoną w miejscu zamieszkania, określaną także mianem pomocy środowiskowej.
 
Strony : 1 2 3

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy