Strona głównaOpiekaOpiekowalaś się niepełnosprawnym? Masz prawo do zasiłku przedemerytalnego

Opiekowalaś się niepełnosprawnym? Masz prawo do zasiłku przedemerytalnego

Wiele kobiet rezygnuje z życia zawodowego gdyż musi podjąć się opieki nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem. W tym czasie otrzymują zwykle świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Niestety po śmierci swojego podpieczonego niejednokrotnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – bez uprawnień do jakichkolwiek świadczeń. Dramatyczną sytuację takich osób potęguje niemożność znalezienia pracy z powodu braku jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego lub długiej przerwy w życiu zawodowym.
Opiekowalaś się niepełnosprawnym? Masz prawo do zasiłku przedemerytalnego [© drubig-photo - Fotolia.com] Od początku tego roku ich sytuacja uległa zmianie gdyż rodzice i opiekunowie po ich śmierci obecnie mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Umożliwia im to nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, która weszła w życie 1 stycznia 2017.

– To bardzo ważna zmiana dla opiekunów, którzy poświęcają niekiedy większość swojego życia na opiekę nad osobą, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i po śmierci swojego podopiecznego zostawali bez jakiegokolwiek finansowego zabezpieczenia – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS. – Opiekunowie od stycznia mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych tak, jakby wykonywali pracę, a jeśli spełnią określone warunki - do – dodaje Kowalska.

Aby opiekun, który utraci prawo do świadczenia lub zasiłku z powodu śmierci osoby, nad którą sprawował opiekę, mógł otrzymać świadczenie przedemerytalne musi jednak spełnić kilka warunków, które są wymienione w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych. Pierwszym z nich jest fakt pobierania przez opiekuna (nieprzerwanie) wspomnianych wyżej świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego przez co najmniej rok (365 dni). Co ważne opiekun musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – czyli po śmierci swojego podopiecznego. Do uzyskania świadczenia przedemerytalnego konieczne jest także spełnienie kryterium wieku, czyli w dniu, w którym ustało prawo do świadczenia lub zasiłku opiekun ukończył, co najmniej 55 lat – kobieta lub 60 lat – mężczyzna oraz osiągnął okres uprawniający do emerytury, wynoszący, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Trzeba pamiętać o tym że 180 dniowy okres pobierania zasiłku dla musi przypadać bezpośrednio po okresie pobierania, przez co najmniej 365 dni, świadczenia lub zasiłku. Niestety prawo do świadczenia przedemerytalnego nie przysługuje jeśli między dniem ustania prawa świadczenia lub zasiłku a dniem zarejestrowania w urzędzie pracy wykonywana opiekun podjął pracę zarobkową stanowiąca tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeśli tego nie zrobił to po spełnieniu pozostałych warunków - po 180 dniach pobierania zasiłku dla bezrobotnych – były opiekun otrzyma świadczenie przedemerytalne.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków wymaganych do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, wraz z informacją o aktualnej wysokości świadczenia znajdują się na .

ZUS

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy