Strona głównaOpiekaOpiekujesz się chorym na Alzheimera? Znajdź sobie kreatywne hobby

Opiekujesz się chorym na Alzheimera? Znajdź sobie kreatywne hobby

Osoby pełniące rolę opiekunów pacjentów z chorobą Alzheimera, powinny oddawać się jakiemuś kreatywnemu hobby - dzięki temu ograniczą poziom depresji.
Opiekujesz się chorym na Alzheimera? Znajdź sobie kreatywne hobby [© diego cervo - Fotolia.com] Gdy ktoś cierpi na , członkowie rodziny pacjenta doświadczają silnego stresu emocjonalnego i często muszą wykazać się wyższym wysiłkiem fizycznym. Opieka na bliskim, który cierpi na chprpbę Alzheimera, zwykle oznacza bardzo duże obciążenie i nierzadko prowadzi do poważnych stanów depresyjnych, mówią izraelscy uczeni.

Uczeni z Uniwersytetu w Hajfie sprawdzili, co jest przyczyną u opiekunów. Zauważyli, że wielu członków rodziny, którzy pełnią rolę opiekunów, często doświadcza znacznego stresu, ponieważ czują się winni, że nie okazują dostatecznie dużo troski choremu członkowi rodziny. Poza tym opieka sama w sobie jest bardzo trudnym zajęciem, a znaczna część ludzi ją sprawujących nie ma za sobą przeszkolenia czy podobnych doświadczeń, z których mogłaby czerpać wiedzę.

Uczeni sprawdzili, czy takie aspekty, jak wyobraźnia i kreatywność mogą obniżyć objawy depresji. W tym celu 90 opiekunów wypełniło dokładne kwestionariusze dotyczące ich rozkładu dnia oraz osobowości, a także poziomu wyobraźni, kreatywności oraz depresji.

Wbrew oczekiwaniom, okazało się, że wysoki poziom wyobraźni koreluje z wyższym poziomem depresji. Jak sądzą autorzy badań, wielu opiekunów doświadcza blokady - chcą zaangażować się w działania twórcze, które pozwolą im uciec od trudnej rzeczywistości, ale łatwo też znajdują wymówki, aby nie zrobić.

Jednocześnie ustalono, że ci, którzy angażowali się w twórczą działalność, cechowali się niższym poziomem depresji. Naukowcy twierdzą, że zajęcia artystyczne mogą zaoferować skuteczną „ucieczkę" od codzienności, co pomaga obniżyć poziom depresji.

Naukowcy twierdzą, że aktywność twórcza może okazać się bardzo skuteczna w osłabieniu emocjonalnego obciążenia . Co więcej, uważają, że profesjonalni opiekunowie powinni podkreślać znaczenie związanych z działań i zachęcać rodziny pacjentów z Alzheimerem do prowadzenia takiej działalności.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy