Strona głównaOpiekaOpiekujesz się kimś starszym lub schorowanym? Masz szansę na dłuższe życie

Opiekujesz się kimś starszym lub schorowanym? Masz szansę na dłuższe życie

Opieka nad ludźmi starszymi i schorowanymi jest jednym z najtrudniejszych zajęć. Okazuje się jednak, że pomimo różnych problemów, jakie może powodować u opiekunów, daje korzyści w postaci większych szans na długowieczność.
Opiekujesz się kimś starszym lub schorowanym? Masz szansę na dłuższe życie [© Ocskay Mark - Fotolia.com, Opieka] Osoby sprawujące opiekę nad schorowanymi ludźmi często doświadczają znacznego stresu, niepokoju, rozdrażnienia, a nawet zaburzeń psychicznych wynikających z dużego obciążenia obowiązkami wobec podopiecznego. Z nowych badań wynika jednak, że takie zajęcie może oznaczać wyższe prawdopodobieństwo .

Uczeni z Johns Hopkins University odkryli, że w czasie trwania badań opiekunowie odznaczali się niższym wskaźnikiem śmierci niż ci, którzy nie wykonywali takich obowiązków.

Na ponad 3,5 tys. opiekunów, którzy zostali zaproszeni do badania, więcej niż 80 proc. stwierdziło, że nie doświadcza silnego psychicznego czy emocjonalnego zmęczenia, a co najwyżej umiarkowanego poziomu takich problemów. Niecałe 20 proc. deklarowało, że odczuwa znaczną presję i napięcie wynikające z pełnionego zajęcia.

Około dwie trzecie opiekunów stanowiły kobiety. Jedna trzecia sprawujących to dorosłe dzieci, a około jedna piąta - małżonkowie. Nieco ponad połowa badanych zajmowała się pielęgnacją podopiecznego przez mniej niż 14 godzin tygodniowo. Ustalono, że bez względu na charakter obowiązków opiekunowie czerpali pewne korzyści ze swojego bezinteresownego działania. W trakcie badań śmiertelność wśród opiekunów była 18 proc. niższa niż u osób, które nie musiały troszczyć się o starszych lub schorowanych.

Uzyskane wyniki są dość zaskakujące biorąc pod uwagę fakt, że dotychczasowe badania dowodziły czegoś przeciwnego. Wcześniej wykazywano, że opiekunowie są narażeni na bardzo duży i ze względu na zaniedbywanie własnych potrzeb zagrożone jest ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Jednocześnie autorzy wskazują, że znaczna większość badanych nie mieszkała z podopiecznym bezustannie, więc nie sprawowali pieczy nad chorym 24 godziny na dobę. Jak uważa część ekspertów, to właśnie to mogło mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia badanych -odczuwali poczucie dobrze spełnionego obowiązku i szlachetnego działania, a jednocześnie mieli okazję do odpoczynku od tego zajęcia i przebywali w pewnym wymiarze czasu w innym otoczeniu. Poza tym, zwracają uwagę komentatorzy, w omawianych badaniach nie dzielono pacjentów na tych z demencją i innymi chorobami, tymczasem gorszy stan zdrowia nierzadko dotyczy osób opiekujących się ludźmi chorymi na jakąś formę .

Wyniki badań są dostępne w American Journal of Epidemiology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy