Strona głównaOpiekaOpiekunie, Twoje potrzeby są równie ważne!

Opiekunie, Twoje potrzeby są równie ważne!

Konieczność podporządkowania rytmu życia pod troskę o bliskich oraz zmęczenie fizyczne – to główne problemy kojarzone przez Polki z opieką nad seniorami – wynika z badania „Między nami kobietami” przeprowadzonego na zlecenie marki TENA. Jak zatem dobrze wykonywać rolę opiekuna osoby starszej i pamiętać jednocześnie o własnych potrzebach?
Opiekunie, Twoje potrzeby są równie ważne! [© Konstantin Sutyagin - Fotolia.com] Badanie pokazuje, że wśród głównych problemów kojarzonych z nad osobami starszymi Polki najczęściej wymieniają konieczność podporządkowania rytmu życia pod troskę o bliskich (48 procent) oraz zmęczenie fizyczne (45 procent). W dalszej kolejności Polki wskazują brak możliwości pracy zawodowej w pełnym wymiarze godzin (39 procent) i brak czasu wolnego dla siebie (33 procent).

Opieka nad seniorem, zwłaszcza tym, który jest niesamodzielny, wiąże się z odczuwaniem przez opiekuna wielu trudnych i czasem sprzecznych emocji. Opiekunowie mogą czuć się przytłoczeni sytuacją i ciężarem odpowiedzialności. - Należy zdać sobie sprawę z tego, że silne emocje związane z opieką nad bliską osobą są czymś zupełnie naturalnym. Postępująca starość kogoś, kto jest dla mnie ważny, jest dla każdego trudnym doświadczeniem. Warto, by opiekunowie poszukali i zastosowali pewne rozwiązania, które pozwolą im uporządkować codzienne obowiązki. Efektem tego będzie poczucie odciążenia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego – tłumaczy Iwona Haak, psycholog, ekspert infolinii TENA.

Opiekunie, co Ty możesz zrobić dla siebie?

Aby dobrze wykonywać rolę należy nie tylko zrozumieć oczekiwania bliskiej osoby, ale także pamiętać o swoich potrzebach. Dzięki temu będziesz lepiej funkcjonować na co dzień, a bliska Ci osoba nie odczuje Twojego rozdrażnienia, które często spowodowane jest zwykłym przemęczeniem. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uporządkować obowiązki i co najważniejsze zadbać o siebie.
  • Planuj. Pierwszym krokiem przy opiece nad seniorem jest sporządzenie harmonogramu codziennych czynności, który pomoże Ci uporządkować wszystkie obowiązki względem Twojego podopiecznego. Dzięki dobrej organizacji łatwiej będzie Ci wygospodarować czas dla siebie, a podczas Twojej nieobecności przekazać opiekę nad seniorem innej osobie.
  • Zdobądź wiedzę. Zakres obowiązków opiekuna jest różny, zależy bowiem od stanu zdrowia oraz możliwości osoby starszej. Do najczęstszych zadań opiekuna należy jednak pomoc w codziennej higienie osobistej. Dodatkowo, w przypadku osób na przykład z dolegliwością niezwykle ważna jest znajomość zasad pielęgnacji i dopasowanie odpowiednich produktów chłonnych, które ułatwią seniorowi funkcjonowanie pomimo problemu z nietrzymaniem moczu.
  • Nie rezygnuj ze swoich potrzeb. Opieka nad osobą bliską to wielki wysiłek fizyczny i emocjonalny, dlatego nie możesz zapominać o tym, by znaleźć w ciągu dnia chwilę na odpoczynek. Zweryfikuj swoje najpilniejsze potrzeby i spróbuj je zaspokoić w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w danym momencie. Czasami wystarczą proste sposoby, aby pozbyć się napięcia i nagromadzonego w ciągu dnia stresu. Spacer czy rozmowa z przyjacielem mogą mieć działanie terapeutyczne.
  • Zatroszcz się o swoje zdrowie. Twoja pomoc będzie efektywniejsza, jeśli zadbasz także o stan swojego zdrowia. Dlatego, nie odwlekaj badań kontrolnych. Pamiętaj, że Twoje samopoczucie jest równie ważne jak pozostałych członków rodziny.
  • Zadbaj o finanse. Zdarza się, że opieka nad seniorem oprócz podawania lekarstw, wymaga zakupu dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Zazwyczaj koszty te ponosi opiekun, dlatego warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które w jakimś stopniu odciążą domowy budżet. Jednym z nich jest skorzystanie z refundacji, której podlegają niektóre artykuły higieniczne. O refundację tych artykułów mogą ubiegać się wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ. Po zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze udaj się do lekarza, możesz to zrobić jako pełnomocnik w imieniu swojego bliskiego.
Zrozumieć, żeby pomóc

Warto, by opiekunowie poszukali dodatkowego wsparcia. Im więcej osób wokół nas tym łatwej będzie rozdzielić zadania. W takich sytuacjach nie zastąpiona jest pomoc bliskich, osób z podobnym doświadczeniem, jak również fachowców: lekarzy i psychologów. Poszukaj wsparcia zarówno na temat praktycznej opieki nad seniorem, jak i dotyczącego emocjonalnego wsparcia samych opiekunów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy