Strona głównaOpiekaOpiekunowie także chorują, szczególnie, gdy doświadczają silniejszego stresu

Opiekunowie także chorują, szczególnie, gdy doświadczają silniejszego stresu

Opiekunowie wykonują odpowiedzialną i szlachetną pracę, która zwykle nie jest wysoko wynagradzana. Choć to niezbędna praca, nie powinna polegać jedynie na trosce o podopiecznego, trzeba też umieć zadbać o siebie, mówią eksperci. Opiekunowie pacjentów po udarze mózgu, sami mogą bardziej narażać własne zdrowie, wynika z badań zaprezentowanych w ubiegłym roku na Światowym Kongresie Kardiologii.
Opiekunowie także chorują, szczególnie, gdy doświadczają silniejszego stresu [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Ustalenia pokazują wagę dbałości o opiekunów - ma tu niejako zastosowanie zasada znana z samolotów: najpierw maskę tlenową zakładamy sobie, potem temu, kim się opiekujemy.

Opieka staje się coraz bardziej powszechna i bardziej wymagająca", mówi prof. Misook L. Chung z University of Kentucky, współautor badań. „Należy zwrócić większą uwagę na radzenie sobie przez z objawami depresji u nich. Muszą zdać sobie sprawę, że dbanie o siebie nie jest samolubne", wyjaśnia prof. Chung.

to jedna z głównych przyczyn długotrwałej niepełnosprawności na całym świecie i często wymaga znacznego wsparcia pacjenta. Opieka nad chorym, w tym pomaganie pacjentowi w jedzeniu, ubieraniu się, chodzeniu do łazienki, nie wspominając już o przygotowaniu posiłków, dbaniu o dom i nadzorowaniu opieki medycznej, może stać się pracą na pełen etat - mającą silny komponent emocjonalny.

W nowych badaniach wzięło udział 102 opiekunów w średnim wieku 58 lat. Dwie trzecie stanowiły kobiety, a około 70 proc z nich było współmałżonkami chorych. Pozostali byli innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi.

Uczestnicy wypełniali kwestionariusze najpierw w sześć do dziesięciu tygodni po wypisaniu pacjenta ze szpitala i ponownie rok później.

Ogólny odsetek osób zgłaszających objawy depresji, takie jak zaburzenia apetytu lub problemy z koncentracją, nieznacznie spadł w trakcie badania: 32,4 do 30,4 proc. Ponad połowa uczestników (57,8 proc.) deklarowała, że w ogóle nie doświacza zaburzeń psychicznych, ale 20,6 proc. doświadczało trwałych w pierwszym roku opieki.

Zdrowie psychiczne osób z przewlekłymi objawami depresji miałosilny zwiazek z ich zdrowiem fizycznym. Jedna trzecia opiekunów w badaniu wskazała, że po roku ich zdrowie fizyczne przeciętne lub słabe, a 43 proc. stwierdziło, że ich zdrowie się pogorszyło. W porównaniu z opiekunami, którzy nie doznawali objawów depresji, osoby zmagające się z tymi symptomami były siedmiokrotnie bardziej narażone na problemy ze zdrowiem po roku opieki nad osobami po udarze mózgu.

Co więcej, osoby doświadczające nieustających objawów depresji w pierwszym roku opieki miały trudniejsze obowiązki opiekuńcze, wskazywały, że gorzej funkcjonuje cała rodzina i deklarowały niskie wsparcie ze strony innych.

Autorzy przyznają jednocześnie, że ich badanie ma pewne ograniczenia, dlatego że nie oceniali stanu zrowia sprzed badań, tzn. nie uwzględniali wcześniejszych diagnoz chorób fizycznych. Polegali też na raportach własnych dotyczących stanu zdrowia opiekunów i zmianach samopoczucia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy