Strona głównaOpiekaOsłabienie na starość - zabiera sprawność i niezależność

Osłabienie na starość - zabiera sprawność i niezależność

Wątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.
Osłabienie na starość - zabiera sprawność i niezależność [fot.  Sabine van Erp z Pixabay]
jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych, w tym upadków, pogorszenia funkcjonalnego i , konieczności opieki długoterminowej, a także wcześniejszej śmierci.

Jakkolwiek osłabienie dotyczy głównie ludzi starszych, może równiez wystąpić u osób młodych, które cierpią na choroby przewlekłe.
W ramach badań uczeni z University of Pittsburgh przeanalizowali 46 badań z udziałem ponad 120 tysięcy osób w wieku ponad 60 lat. Ustalono, że każdego roku osłabienie rozwija się u 4,3 proc. osób z tej grupy wiekowej i że kobiety są bardziej podatne na tę dolegliwość niż mężczyźni.

Słabość sama w sobie obniża jakość życia, bo uniemożliwia normalne funkcjonowanie - zaburza swobodne wykonywanie codziennych obowiązków, wydłuża czas różnych czynności i ogranicza nasze możliwości. Co więcej, jest też kosztowne, osoby dotknięte tym problemem zwykle potrzebują pomocy innych i to w takim wymiarze, że często wykracza to poza wsparcie ze strony rodziny czy sąsiadów.

Sprawa jest dość poważna, biorąc pod uwagę obecny i przyszły odsetek ludzi dotkniętych słabością, ponieważ szacunki wskazują, że do 2050 roku aż 20 proc. światowej populacji będzie miała ponad 60 lat.

Jak uniknąć dolegliwości? Nie zawsze jest to możliwe, jeśli jest ona skutkiem poważnej, ograniczającej choroby. W każdym razie pomocny jest (rzadko wykonywany przez ludzi starszych) oraz zwiększenie w diecie ilości białka lub suplementowanie się nim.

Na temat problemu słabości można przeczytać w JAMA Network Open:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy