Strona głównaOpiekaOsoby starsze traktowane jak dzieci żyją krócej

Osoby starsze traktowane jak dzieci żyją krócej

„Kochaneczku”, „co mogę dziś dla ciebie zrobić młoda damo/kawalerze?”, „grzeczna dziewczynka/grzeczny chłopiec” – oto niektóre typowe zwroty, jakich używa personel domów opieki i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych w stosunku do pensjonariuszy. Tymczasem takie traktowanie wcale nie jest przez osoby starsze mile widziane, czują się poniżane i traktowane jak dzieci – to negatywnie odbija się na ich zdrowiu długości życia.
„Taka retoryka jest jednym z elementów negatywnych stereotypów dotyczących osób starszych”, mówi profesor Becca Levy z Yale School of Public Health. „To kolejny przykład na to, jak traktuje się ludzi wiekowych nie tylko w placówkach zdrowia, ale i na rynku pracy i w życiu codziennym. Postanowiliśmy zbadać czy istnieje związek między sposobem odnoszenia się do ludzi starszych a ich zdrowiem i sposobem funkcjonowania,”, dodaje Levy.

Badanie, które po raz pierwszy zaalarmowało świat akademicki, dostarczyło danych, na podstawie których profesor Levy wyciągnęła wnioski, iż starsi ludzie traktowani przez otoczenie jak dzieci gorzej wypadają w testach na pamięć i utrzymywanie równowagi w porównaniu z rówieśnikami.

Okazało się też, osoby po pięćdziesiątym roku życia, które są pozytywnie nastawione do procesu starzenia się, żyją średnio o 7,5 roku dłużej niż ci, którzy mają odmienne nastawienie. Takie różnice notuje się również wówczas, gdy brane są pod uwagę inne czynniki – przede wszystkim zdrowotne.

Profesor Kristine Williams z Kansas University odkryła, że rezydenci domów opieki z łagodną, bądź umiarkowaną demencją stają się wręcz agresywni i bardziej uparci, gdy personel zwraca się do nich jak do dzieci. Starsze osoby czują się upokorzone i traktowane niepoważnie, kiedy opiekunowie przemawiają do nich w sposób infantylny.

Jednocześnie, badacze zwrócili uwagę, że wśród personelu placówek opiekuńczych panuje przekonanie, że „dziecięca” retoryka jest mile widziana i świadczy o ich trosce wobec podopiecznych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy