Strona głównaOpiekaPolacy o seniorach i pomocy osobom starszym

Polacy o seniorach i pomocy osobom starszym

Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Polacy o seniorach i pomocy osobom starszym [© Peter Maszlen - Fotolia.com] Seniorzy w Polsce
Stosunek do osób starszych w Polsce oceniamy zdecydowanie krytycznie. Ponad 40 proc. Polaków uważa, że jest raczej zły, osobom w podeszłym wieku trudno funkcjonować w naszym kraju i nie mają zapewnionej należytej opieki. Kolejnych 18 proc. odpowiedziało, że stosunek do seniorów w naszym kraju jest wręcz zdecydowanie zły, a starsi ludzie są traktowani jako zło konieczne. Z drugiej strony, niemal 1/3 (31 proc.) respondentów stwierdziła, że Polacy są raczej dobrze nastawieni do .
Pomagamy starszym
Zaawansowany wiek wiąże się z niższą sprawnością, a często również z ciągłymi kłopotami ze zdrowiem. Nic zatem dziwnego, że ponad połowa (55 proc.) ankietowanych zna lub słyszało o seniorach, którzy potrzebują wsparcia. Zdecydowana większość, bo aż 85 proc. deklaruje, że zdarza im się .
Rodzina przede wszystkim
Pomocną dłoń do seniorów wyciągają najczęściej najbliżsi. Aż 57 proc. Polaków przyznaje, że co prawda wspiera starszych, ale tylko w ramach własnej rodziny. Sytuacja samotnych seniorów jest więc dużo trudniejsza. Na szczęście, mogą liczyć na wsparcie tych z nas, którzy mają chęci, czas i możliwości otoczenia troską także ludzi spoza najbliższego kręgu. Jednemu na pięciu Polaków zdarzyło się wspierać osoby w podeszłym wieku w charakterze wolontariusza lub w ramach swojej parafii.
Rodzina okazuje się bardzo ważna także z punktu widzenia osób, które opiekują się osobą starszą. 56 proc. Polaków może w takiej sytuacji liczyć na pomoc rodziny. W przypadku 14 proc. ankietowanych pomocą w opiece nad seniorem służy partner lub partnerka. Natomiast 12 proc. Polaków opiekuje się starszymi osobami samemu.
Pomoc tylko w nagłych wypadkach
Z badania wynika, że choć pomagamy, to najczęściej incydentalnie. Nie ma mowy o stałej, codziennej trosce. Okazuje się bowiem, że aż 60 proc. Polaków wspiera osoby starsze nieregularnie, tylko w nagłych wypadkach. Kolejne 10 proc. poświęca seniorom nie więcej niż 5 godzin w tygodniu. Z drugiej strony, 20 proc. Polaków przeznacza na pomoc osobom lub osobie starszej ponad 20 godzin tygodniowo, czyli niemałą część życia.
- Dostrzegamy potrzeby osób starszych i zgadzamy się, że potrzebują pomocy. Niestety, obowiązki rodzinne czy zawodowe sprawiają, że trudno znaleźć siły i czas na stałe wsparcie - podsumowuje Mariusz Kisiel, Dyrektor ds. Sprzedaży w Polsce, Promedica24. Tymczasem nie sposób przecenić codziennej troski, wyrażającej się czasem w bardzo prosty sposób, na przykład poprzez wspólne spędzanie czasu.
Opieka nad seniorem wymaga poświęceń
Trudność, z jaką przychodzi nam otaczanie osób w podeszłym wieku stałą wiąże się także z koniecznymi wyrzeczeniami. 20 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ze względu na opiekę nad seniorami musi rezygnować ze spotkań towarzyskich. Niewiele mniej, bo 19 proc., nie korzysta z urlopu. Około 17 proc. rezygnuje z rozrywki, np. wyjść do kina, teatru czy kawiarni. Dla jednego na dziesięciu Polaków wsparcie seniorów oznacza ograniczenie czasu spędzanego z najbliższą rodziną, partnerem czy dziećmi.
Pomagamy, bo...
Co ma największy wpływ na nasze zaangażowanie? Ponownie widać, jak wielkie znaczenie ma rodzina.
Dla 28 proc. ankietowanych właśnie więzi rodzinne są głównym powodem wspierania seniorów. Niewiele mniej, bo 27 proc. deklaruje, że po prostu należy pomagać. Duże znaczenie ma również to, że obecni seniorzy opiekowali się nami w dzieciństwie, w związku z czym czujemy się zobowiązani im pomóc (14 proc.). Taki sam odsetek pomaga z miłości.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy