Strona głównaOpiekaPoziom apetytu może wskazywać bliskość śmierci

Poziom apetytu może wskazywać bliskość śmierci

Istnieje związek między apetytem i wskaźnikiem śmierci osób starszych w danym okresie. Osoby, które zmagają się zaburzeniami apetytu, są bardziej narażone na wcześniejszą śmierć, mówią uczeni z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie.
Poziom apetytu może wskazywać bliskość śmierci [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Odkryto związek między wydatkami energetycznymi w ciągu dnia, apetytem i śmiertelnością wśród dobrze funkcjonujących seniorów.

Według ekspertów, starszych pacjentów mogą być istotną informacją dla personelu medycznego co do ryzyka pogorszenia stanu pacjenta i zagrożenia .
Te odkrycia są ważne, ponieważ pokazują, jak subiektywne oceny poziomu mogą przewidywać zbliżającą się śmierć, także po uwzględnieniu stanu zdrowia i wielu innych zmiennych - mówi dr Danit Shahar z Uniwersytetu Ben-Guriona. - Wcześniejsze badania nie wykazały związku poziomu odczuwania głodu z przeżyciem. Uważano, że zmniejszony apetyt może być wskaźnikiem lub wynikiem innych problemów zdrowotnych, a niedożywienie wiąże się ze wcześniejszą śmiercią - dodaje dr Shahar.
Analizy pokazały, że wyższy wydatek energetyczny jest silnie powiązany ze zwiększonym apetytem, co skutkuje niższym ryzykiem śmierci u zdrowych osób starszych. Efekty ochronne odnotowano też w przypadku poprawy apetytu wraz z czasem. Niechęć do jedzenia z kolei i ograniczenie posiłków przekładały się na wyższe prawdopodobieństwo śmierci podczas dziewięcioletnich badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy