Strona głównaOpiekaRobot pomaga samotnym osobom z demencją

Robot pomaga samotnym osobom z demencją

Według WHO demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności wśród osób starszych na całym świecie - cierpi na nią około 50 milionów osób, a co roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Najczęściej występuje choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-80% przypadków demencji.
Robot pomaga samotnym osobom z demencją [fot. www.mario-project.eu] ma skutki fizyczne, psychologiczne, społeczne i ekonomiczne dla osób na nią cierpiących, ich rodzin i opiekunów, a także dla społeczeństwa. Może prowadzić do i izolacji. Aby rozwiązać te problemy, badacze prowadzili pilotażowe testy robota towarzyszącego „MARIO Kompaï" w trzech ośrodkach w Irlandii, Włoszech i Zjednoczonym Królestwie przez okres ponad 12 miesięcy. Ich testy wykazały, że takie roboty mogą mieć pozytywny wpływ na osoby starsze cierpiące na demencję.
Towarzystwo człowieka jest najlepszym sposobem na wspieranie zdrowia społecznego, ale realia są takie, że nasze systemy opieki społecznej nie dysponują zasobami pozwalającymi świadczyć tego rodzaju usługę. Dlatego stworzyliśmy MARIO, aby mógł towarzyszyć ludziom cierpiącym na demencję - podkreśla koordynatorka projektu MARIO prof. Dympna Casey ze Szkoły Pielęgniarstwa i Położnictwa, cytowana w Uniwersytetu w Galway, który prowadził badania.

Konstrukcja uwzględniająca potrzeby użytkowników

towarzyszący został opracowany przez konsorcjum ekspertów z sektora opieki zdrowotnej, branży robotyki oraz grup zajmujących się demencją. Kluczową cechą robota jest jego konstrukcja dostosowana do potrzeb użytkownika, opracowana z uwzględnieniem opinii osób cierpiących na demencję, zebranych podczas prób pilotażowych.Rozpoczęty w lutym 2015 r. trzyletni projekt MARIO połączył wiedzę z zakresu robotyki, analizy danych semantycznych, sztucznej inteligencji, rozpoznawania mowy i interaktywnych ekranów dotykowych, a także wiedzę z dziedziny opieki zdrowotnej i pielęgniarstwa. Podczas zakończonych na początku tego roku badań pilotażowych robot wchodził w interakcję z osobami starszymi cierpiącymi na demencję i ich opiekunami. Umożliwił on osobom cierpiącym na demencję dostęp do gazet, słuchanie ulubionych piosenek, przypominanie o nadchodzących wydarzeniach oraz nawiązywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną.

Dostrzeżony przez UE

W związku ze starzeniem się społeczeństwa i wciąż niejasną skutecznością strategii profilaktycznych, według WHO liczba osób cierpiących na demencję osiągnie według prognoz 82 mln w 2030 r. i 152 mln w 2050 r. Dlatego też rozwiązania takie jak MARIO mają zasadnicze znaczenie dla poprawy jakości życia osób cierpiących na demencję.Projekt MARIO (Managing active and healthy aging with use of caring service robots) powstał z myślą o stworzeniu interaktywnej i skalowalnej platformy robotyki usługowej ukierunkowanej na zdrowe starzenie się. Oprócz zaspokajania potrzeb osób cierpiących na demencję i ich opiekunów inicjatywa koncentrowała się na wspieraniu opiekunów i lekarzy za pomocą kompleksowych badań geriatrycznych.Sukces projektu MARIO został wyróżniony w niedawnym , w którym przeanalizowano wpływ na społeczeństwo finansowanych przez UE badań i innowacji w dziedzinie technologii na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się. Według badania był jednym z 25 najbardziej wpływowych projektów w Europie w ciągu ostatnich 11 lat.Strona internetowa projektu MARIO »Źródło: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu i komunikatów prasowych

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy