Strona głównaOpiekaRobot w służbie pacjentom z demencją

Robot w służbie pacjentom z demencją

Naukowcy z Japonii stworzyli robota, który może pomóc ludziom z łagodną demencją poprzez werbalne przypominanie o różnych rzeczach, takich jak spotkania i zażywanie leków.
Robot został opracowany przez uczonych z National Rehabilitation Center for Persons with Disabilities (Krajowe Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) na Uniwersytecie w Tokio oraz instytutu AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology). Urządzenia mają być gotowe do wypuszczenia na rynek w ciągu pięciu lat.

Urządzenie ma cylindryczny kształt robota o około 40 cm wysokości i wadze pięć kilogramów. Zostało wyprodukowany przez NEC Corp i dostosowane do służenia pacjentom z demencją, ma zainstalowany program rozmowy. Robot może rozpoznawać twarz i głos swojego właściciela oraz mówi zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Robot wzywa swego „pana" mówiąc jego imię i daje przypomnienia, takie jak: "dziś jest dzień, w którym można udać się do centrum usługowego" lub "osoba, która ma po ciebie przyjść, wkrótce będzie na miejscu. Może chcesz skorzystać z łazienki?"

Jeśli robot słyszy dzwonek do drzwi, informuje o tym właściciela. Jeśli nie ma odpowiedzi, robot powtarza zdanie i stara się zwrócić uwagę posiadacza „upewniając się", czy rozumie, co się dzieje.

Zespół poprosił pięć kobiet mieszkających w domu opieki o próbne użytkowanie robota przez pięć dni. Próba się powiodła i uzyskano pożądane skutki, zapewniają konstruktorzy.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy