Strona głównaOpiekaSenior bezpieczny w domu

Senior bezpieczny w domu

Dywan, kapcie czy goła podłoga w łazience mogą być poważnym zagrożeniem dla seniora. Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w domu? – Warto przystosować pomieszczenia do swoich możliwości i zadbać o to, aby wezwanie pomocy było możliwe w każdej sytuacji – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care.
Senior bezpieczny w domu [© Ingo Bartussek - Fotolia.com] Rzeczy codziennego użytku mogą się z czasem zamienić w przedmioty zagrażające naszemu zdrowiu a nawet życiu. To nie przesada. Należy pamiętać, że z wiekiem stajemy się coraz mniej sprawni, już nie podnosimy z taką łatwością ciężkiej walizki, już nie stoimy tak pewnie na nogach.

Zapal światło w nocy

Te wynikające z wieku, zdawałoby się, drobne różnice w niesprzyjających okolicznościach mogą urosnąć do potężnego problemu. Przykład? Wejście na drabinkę i sięgnięcie do pawlacza po odkurzacz może się okazać ponad nasze możliwości. Po pierwsze stawanie na chwiejnych nogach drabinki grozi , po drugie ciężar odkurzacza zwiększa jego prawdopodobieństwo.

- Należy pogodzić się z tym, że się starzejemy, ale oczywiście nie rezygnować z aktywności. Po prostu warto sobie ułatwić wiele spraw i zapewnić bezpieczeństwo – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i specjalista w zakresie rehabilitacji geriatrycznej, współzałożyciel powstającego we Wrocławiu centrum seniora Angel Care. – Szczególnie ważne jest unikanie upadków. Urazy i powikłania, które z nich wynikają, to jedna z głównych przyczyn ograniczenia ruchowego, a w skrajnych przypadkach śmierci osób w wieku 65 i więcej lat.

Jakie prace w szczególności grożą upadkiem? Mycie okien, mycie podłóg, zawieszanie firanek, ściąganie pajęczyn przy suficie, sięganie po rzeczy znajdujące się w zawieszonych wysoko szafkach, przestawianie mebli, a nawet składanie wersalki. Jeśli wstajemy w nocy, aby skorzystać z toalety, zapalmy światło, żeby dobrze widzieć drogę – to także ułatwi utrzymanie równowagi.

- W pewnych warunkach nasz dom może stanowić tor przeszkód. Jeżeli kiedyś potrafiliśmy przebiec dzisiaj pewnie byśmy tego nie zrobili. Tak samo może być z domem, wchodzenie po schodach jest bardziej męczące, a gdy schody są strome i kręte, mogą być naprawdę groźne. Mierzmy siły na zamiary i przystosujmy dom do swoich potrzeb – mówi Shlomo Noy.

Jak to zrobić?
  • Znieśmy bariery architektoniczne, jak progi
  • Zamontujmy uchwyty w strategicznych miejscach, głównie w łazience
  • Unikajmy dywanów i dywaników, o które łatwo się potknąć, chyba że wykładzina będzie szczelnie przylegała do ścian
  • Unikajmy luźnego obuwia, np. spadających kapci, które zwiększają ryzyko upadku. Zamieńmy je na wsuwane lub wiązane buty, najlepiej z podeszwą antypoślizgową
  • Zadbajmy o to, aby meble były stabilne
  • Najpotrzebniejsze i często używane rzeczy trzymaj w łatwo dostępnych miejscach
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy