Strona głównaOpiekaSpędzasz urlop w UE? Zabierz kartę ubezpieczeniową!

Spędzasz urlop w UE? Zabierz kartę ubezpieczeniową!

Karta daje prawo do świadczeń zdrowotnych, które okażą się niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. O zakresie usług medycznych - w razie potrzeby - zdecyduje lekarz, w ramach koszyka świadczeń obowiązującego w danym kraju. Powinien on udzielić wszystkich niezbędnych świadczeń umożliwiających właścicielowi karty kontynuowanie pobytu w danym kraju bez potrzeby powrotu do Polski.
Spędzasz urlop w UE? Zabierz kartę ubezpieczeniową! [© eu vaso - Fotolia.com] Podstawą do wydania EKUZ jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz dokumentu, który potwierdzi aktualne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jeśli osoba wnioskująca nie będzie posiadała własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, to do wniosku o wydanie Karty powinna dołączyć dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, a dodatkowo, w przypadku osób uczących się, które ukończyły 18. rok życia, należy przedłożyć legitymację szkolną, studencką lub zaświadczenie z uczelni. Przy staraniu się o EKUZ należy przedstawić do wglądu dowód osobisty lub paszport.

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej NFZ

NFZ

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 19:47:22, 14-08-2007 Pufka

  Szkoda że tak późno przeczytałam artykuł. Już zo późno, żeby załatwić kartę EKUZ, bo syn z wnukiem już pojechał do Holandii. Martwię się, czy znowu się nie pochorują. A może mogłabym załatwić mu taką kartę sama w NFZ? Czy Ktoś mógłby mnie poinformować?
 • 20:01:17, 14-08-2007 Nika

  Wyjeżdżając do Włoch wyrabiam w NFZ specjalną kartę/szybciutko/-jako emerytka dostałam do 2016 r,ona uprawnia do leczenia,ale jak i Wlosi na pogotowiu muszę uiścić stosowną opłatę za wizytę
 • 21:29:13, 14-08-2007 babciela

  Zalatwialam dzisiaj.O dziwo cala procedura trwala 5 minut dostalam karte na 5 lat.Idz do NFOZ-u i zapytaj sie czy mozna zalatwic te karte bez glownych zainteresowanych.Potrzebne dokumenty to wplata z ostatniego miesiaca na NFOZ i karta ubezpieczenia polska.Ubezpieczenie jest konieczne.
 • 22:27:04, 14-08-2007 Pufka

  Dziękuję. W czwartek pójdę załatwiać. Może mi się uda. Halina
 • 11:22:06, 06-04-2008 mirwa57

  U nas trzeba pisać jakieś wnioski i po kartę jeździć jeszcze gdzieś
  a powinno być ze mamy plastykowy kartonik z wpisem i numerem i czipem i tam powinny sie znajdować aktualne dane o naszym zdrowiu, aktualizowane przez naszego lekarza rodzinnego ,a nasz obowiązek polegałby na płaceniu danego haraczu na składke zdrowotną , państwo robi nas jak może piszemy podania wnioski o to co nam ??????!!!!!!!!!!!!!!! powinno sie należeć prawnie. Widział ktoś takie coś , jak idziemy do sklepu po chleb i płacimy to musimy .... pisać podanie o wydanie ????!!
  ... zobacz więcej
 • 11:27:00, 06-04-2008 mirwa57

  a tak jak jedziemy do .. kogoś to cały plik wniosków zezwoleń i .. przecież jesteśmy w Unii a nie czy jedziemy do miasta , czy do miasta w innym kraju powinno być tak samo jak zasłabniemy .. podajemy dane i już .. po strachu wiemy ze nam pomogą jak na naszym podwórku państwo musi zapewnić nam .. pomoc chyba ze byle jaki pies ... ma lepsze prawa do opieki życiowej niż człowiek.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć