Strona głównaOpiekaSprawujesz opiekę nad kimś? Najpierw zadbaj o siebie

Sprawujesz opiekę nad kimś? Najpierw zadbaj o siebie

Sprawowanie opieki nad dzieckiem, osobą chorą lub starszą wymaga wiele wysiłku i cierpliwości, dlatego eksperci podkreślają, że najpierw to sam opiekun powinien się o siebie zatroszczyć.
Opiekujesz się kimś? Najpierw zadbaj o siebie
Częsta może być bardzo wyczerpująca, stąd lekarze wskazują, że opiekun też powinien być przedmiotem troski, choćby samego/samej siebie. Zdrowa dawka egoizmu jest pomocna dla obu stron takiej relacji.

Rzecz najczęściej dotyczy kobiet. To one, pomimo pracy zawodowej, jednocześnie w głównej mierze zajmują się domem, dziećmi lub sędziwymi rodzicami, czy chorym współmałżonkiem. W efekcie silny stres, który im nierzadko towarzyszy, przekłada się na wyższe wśród kobiet ryzyko udaru mózgu, cukrzycy, i innych chorób przewlekłych.

Jak mówią eksperci z Emory Women's Heart Center, troska o same siebie jest często obca kobietom, ponieważ uważają ją za przejaw egoizmu. Zwykle czują się „powołane" do dbania o innych, a siebie w tym względzie postponują.

Jak pokazały jedne badania, kobiety, które deklarowały wysoki poziom stresu związanego z pracą, miały o 38 proc. wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego niż panie o spokojniejszym środowisku zawodowym. Inne badania odkryły zaś, że starsze kobiety, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, a także przewlekłej presji związanej z obowiązkami w domu i pracy, cechowały się dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na niż ich pozostałe rówieśniczki.

Taki „gorączkowy" sposób funkcjonowania przy wielu zobowiązaniach w różnych sferach życia znacząco zwiększa prawdopodobieństwo problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Zajęci ludzie nie mają czasu na aktywnośc fizyczną i dbanie o zdrowe odżywianie się, więc bardziej narażają się na i otyłość oraz związane z nimi choroby. Poza tym dochodzi do tego duża dawka , który jest bardzo silnym czynnikiem rozwoju wielu różnych dolegliwości.

Lekarze podkreślają, że dbałość o siebie oznacza jednocześnie większe możliwości dbałości o innych. Panie opiekujące się bliskimi powinny szczególnie zająć się sobą: nie tylko dbać o kondycje i dietę, ale też regularnie chodzić na wizyty do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz monitorować poziom cholesterolu i innych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Poleca się im także stosowanie technik zmniejszających stres: medytację, masaże, aromaterapię i inne.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy