Strona głównaOpiekaSprawujesz opiekę nad kimś starszym lub schorowanym? Oto lista rzeczy „zabronionych”

Sprawujesz opiekę nad kimś starszym lub schorowanym? Oto lista rzeczy „zabronionych”

Opieka na starszymi i schorowanymi ludźmi to ogromne wyzwanie. Jak wielkie, wskazują zarówno relacje samych opiekunów, jak i dane z obiektywnych badań. Przykładowo, z raportu opublikowanego ponad dekadę temu w prestiżowym Journal of the Royal Society of Medicine wynika, że jakość życia opiekunów jest niższa niż ich podopiecznych... jeśli więc kimś się zajmujesz, przejrzyj listę rzeczy, których powinieneś/powinnaś unikać.
Porady dla opiekunów osób starszych i chorych Nasze społeczeństwo się starzeje i wielu ludzi pełni funkcję sędziwych lub schorowanych członków swojej rodziny. Domy opieki to znaczny wydatek (często nie da się go pokryć z emerytury), albo trzeba na nie długo czekać, zresztą niektórzy uważają, że sami najlepiej podołają zadaniu i postanawiają samodzielnie troszczyć się o bliskiego. To zajęcie należy jednak do bardzo wyczerpujących. Eksperci sporządzili listę tego, czego nie warto robić w takiej sytuacji.

Jeśli jesteś opiekunem:

1. Nie ukrywaj tego

Przykre jest to, że w naszej kulturze samodzielna opieka nad chorym czy starszym jest postrzegana jako coś bardzo osobistego, a nawet wstydliwego. Szczególnie jako temat tabu traktowane jest to w przypadku, gdy to mężczyźni podejmują ten trud. W efekcie niechętnie dzielimy się tym i sami skazujemy na osamotnienie w swoim wysiłku. To nie wszystko - narażamy się na „wypalenie", a także wyższe ryzyko depresji. Jak wynika z danych amerykańskiego National Family Caregiving Association (obecnie Caregiver Action Network), aż 60 proc. osób, które poświęcają na opiekę nad bliskim co najmniej 20 godzin w tygodniu, cierpi na . Podzielenie swoimi spostrzeżeniami, obawami, rozterkami już samo w sobie poprawia psychiczne samopoczucie.

2. Nie próbuj być supermanem/superwoman

Pozwól sobie także na „gorsze dni". Nie musisz codziennie dawać 100 proc. swoich możliwości. To, że czasem masz wrażenie, iż robisz coś, bo jest to zwykłym obowiązkiem, nawet ciężarem, to zupełnie normalna sprawa. Nie czuj się winny/winna, że zdarza ci się odczuwać żal, zniechęcenie, czy rozgoryczenie. Każdy ich doświadcza, tym bardziej opiekun, który jest narażony na większy i napięcie.

3. Nie staraj się robić wszystkiego samodzielnie


To wiąże się z punktem powyżej. Nie musisz być „nie do zastąpienia". Szukaj pomocy: podziel się obowiązkami z innymi członkami rodziny czy przyjaciółmi lub personelem medycznym. To, że podejmujesz się trudnego zadania, nie oznacza, że wszystko musisz „brać na siebie". Pamiętaj, że nie tylko ty jesteś odpowiedzialny/a za osobę, nad którą roztaczasz opiekę. Inni ludzie i instytucje także są zobligowane do pomocy, choć czasem trzeba im o tym przypomnieć...

4. Nie izoluj się


Każdy potrzebuje „odskoczni" od swych codziennych zajęć, opiekun tym bardziej. Pozwól sobie na relaks: na kawę w gronie przyjaciół, obiad na mieście, dłuższy spacer za spacer. Nie zaniedbuj przyjaźni czy oddawania się hobby - dzięki temu lepiej się poczujesz i będziesz efektywniejszy/a w innych działaniach.

5. Nie bądź niechętny do dzielenia się wyzwaniem z... podopiecznym

To jest niezwykła relacja i warto ją pogłębiać. Aby liczyć na wzajemne zrozumienie zaś, trzeba umieć się skutecznie komunikować. Nie chodzi o wypominanie staruszkowi czy choremu, na co przez niego/nią nie możemy sobie pozwolić, z czego musieliśmy zrezygnować, etc., ale musi wiedzieć, że sprawowanie opieki bywa trudne. Dzielenie się swoimi problemami paradoksalnie stwarza sytuację, w której to podopieczny może choć na chwilę być opiekunem, który wysłucha, pochwali, pocieszy, etc. To wzmocni relację między wami i ją ułatwi...

6. Nie zaniedbuj swojego zdrowia

I to nie z egoizmu, a właśnie z w opiece nad potrzebującym. Jeśli zadbasz o siebie, o swoje samopoczucie, będziesz jednocześnie lepszym opiekunem.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:52:25, 25-07-2014 ewula45

    Stosując te zasady potrzebna jest inna osoba z rodziny lub inne osoby , które pomogą zaopiekować się chorym.
    Trudno też opiekunowi znieść spojrzenia i uśmiechy sąsiadów - którzy boją się osoby z demencją .
    ... zobacz więcej
  • 21:58:31, 27-07-2014 gratka

    Opiekowalam się chorą matką i potem terminalnie chorą siostrą.
    Uważam, ze to jest bardzo mądry tekst i dobre rady.
    Gdyby mi wówczas ktoś tak powiedział : Nie zaniedbuj swojego zdrowia ,
    Nie staraj się robić wszystkiego samodzielnie i gdyby to do mnie dotarło -
    to teraz nie mialabym kłopotów z kręgosłupem...
  • 21:53:57, 11-08-2014 ~gość: 93.105.240.xxx

    Jestem od wielu lat opiekunką ,Uważam ,że to bardzo mądry tekst i super rady ,ale mimo wszystko warto pomagać .
  • 13:59:34, 23-09-2014 MonikaMarkiewicz

    Mądre te uwagi. W klubie SENIOR w Przemyślu jest u nas opieka nad osobami starszymi. Stosujemy te zasady w życiu codziennym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy