30-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kiedy ludzie starsi upadają w mieszkaniu, liczy się każda sekunda - zwłaszcza gdy są sami. Eksperci opracowują systemy, które ułatwią wykrywanie wypadku i przekażą informację odpowiednim służbom.
Na Uniwersytecie Binghamton i Uniwersytecie Stanu Nowy Jork opracowywane są algorytmy rozpoznawania działań człowieka (human action recognition, HAR), które analizują dane z czujników i wykrywają nieprawidłowe ruchy.
Eksperci zaprojektowali system szybkiego reagowania na monitorowanie bezpieczeństwa osób starszych (Rapid Response Elderly Safety Monitoring, RESAM). System RESAM może działać na , smartwatchu, laptopie lub komputerze stacjonarnym z 99-procentową dokładnością i czasem reakcji 1,22 sekundy.
- Kiedy wiele osób mówi o zaawansowanych technologiach, ma na myśli coś nowatorskiego, na przykład bardziej wyszukany algorytm, potężniejszego asystenta umożliwiającego szybsze wykonywanie pracy lub dostęp do większej ilości rozrywki. Zaobserwowaliśmy grupę seniorów, którzy potrzebują większej pomocy, ale zwykle nie mają wystarczających zasobów ani
możliwości poinformowania twórców zaawansowanych technologii, czego potrzebują - mówi prof. Yu Chang. - Korzystanie z urządzeń znanych już starszym osobom, zamiast pełnej konfiguracji „inteligentnego domu", daje im większe poczucie kontroli nad swoim zdrowiem. Nie muszą uczyć się nowych technologii, aby system był skuteczny - dodaje.
Co ważne, aby chronić prywatność ludzi, RESAM redukuje monitorowane obrazy do szkieletów, co nadal umożliwia analizę kluczowych punktów, takich jak ramiona, nogi i tułów, w celu ustalenia, czy ktoś upadł lub doznał innego wypadku, który mógł doprowadzić do obrażeń.
- Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest , ale nikt nie chce tam ustawiać kamery. Ludzie by tego nie zaakceptowali - uważa prof. Chen.
System RESAm to część szerszej koncepcji o nazwie „Szczęśliwy dom" (Happy house), która może obejmować kamery termowizyjne lub na podczerwień oraz inne czujniki umożliwiające zdalną ocenę czynników środowiska i danej osoby. - Dodanie większej liczby czujników może zwiększyć wydajność naszego systemu, ponieważ nie tylko monitorujemy czyjeś ruchy ciała - możemy monitorować czyjeś zdrowie w jeszcze jednym wymiarze, dzięki czemu lepiej przewidujemy, czy coś się wydarzy, zanim to się stanie - wskazuje prof. Chen.
Na podstawie: