Strona głównaOpiekaUstroń dołącza do "sieci życia"

Ustroń dołącza do "sieci życia"

Na I Oddziale Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To kolejna w województwie śląskim placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej LIFENET.
- Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej lekarze mogą zaoszczędzić cenny czas i udzielić chorym z zawałem serca pomocy przed upływem tzw. złotej godziny - mówi Ordynator dr Marek Król z I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego w Ustroniu - System pozwala na teletransmisję danych. Badania EKG są przesyłane przez zespół ratowników bezpośrednio do dyżurującego w szpitalu kardiologa, ten wydaje szybką diagnozę, a pacjent jest transportowany bezpośrednio do ośrodka wykonującego ratujące życie inwazyjne zabiegi kardiologiczne.

System LIFENET składa się z dwóch elementów. Defibrylator-monitor LIFEPAK wyposażony jest w moduły do teletransmisji danych (czyli badania EKG). Dane odbiera MSO (Medyczna Stacja Odbiorcza), czyli specjalny komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki, z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.


- W przypadku zawałowców, czas odgrywa niezwykle ważną rolę - wyjaśnia Mieszko Skoczylas z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland - W miejscach, gdzie system LIFENET jeszcze nie funkcjonuje, chorzy z podejrzeniem zawału serca są transportowani przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Tam wykonuje się badania i dopiero po rozpoznaniu zawału, następuje transport kolejną karetką do ośrodka, w którym można wykonać zabieg angioplastyki. Dzięki zastosowaniu systemu, omijamy wszystkie etapy pośrednie i dajemy zawałowcom większe szanse na przeżycie.


System telemedycyny LIFENET działa już prawie w całym kraju. W trybie całodobowym pracuje ponad 50 MSO, a transmitować do nich mogą defibrylatory z ponad 41% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy