Strona głównaOpiekaZaniedbane zdrowie psychiczne Polaków

Zaniedbane zdrowie psychiczne Polaków

Według specjalistów polski system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce jest niedoinwestowany, słabo dostępny i nie odpowiada współczesnym standardom i potrzebom społecznym. Ponadto brakuje lekarzy specjalistów, a pacjenci mają ograniczony dostęp do nowoczesnych leków - informuje "Życie Warszawy".
Zdaniem prof. Marka Jaremy, krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii, polska opieka psychiatryczna wymaga gruntownych zmian. Jego opinię podziela prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który podkreśla, że zdrowie psychiczne musi zostać potraktowane poważnie i nie należy dłużej zwlekać z poprawą systemu jego ochrony. Psychiatrzy uwypuklają główne wady obecnej ochrony zdrowia psychicznego w kraju - ignorancję i lekceważenie problemów psychicznych.

Według statystyk w naszym kraju liczba osób z zaburzeniami psychicznymi systematycznie wzrasta. Tylko w Warszawie w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w latach 2001-2004 liczba pacjentów wzrosła aż o 350 tysięcy. Tymczasem obecny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi opiera się na nierównomiernie rozmieszczonych szpitalach, pacjenci mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Dodatkowym problemem jest niedofinansowanie.

Prof. Jarema podkreśla, że w naszym kraju należy rozwinąć pomoc realizowaną przez dzienne domy opieki oraz ośrodki terapii. Jego zdaniem chorymi powinni się opiekować również, np. pracownicy socjalni.

W ubiegłym miesiącu rząd przyjął Narodowy Program Zdrowia Psychicznego na lata 2009-2013. Specjaliści uważają, że dokument ten pozwolić wprowadzić zmiany w opiece psychiatrycznej. Według nich program pozwoli propagować wiedzę dotyczącą zakresu rozpoznawania oraz leczenia chorób psychicznych.

Izabela Okrój-Hernik / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy