Strona głównaOpiekaZmiany w przepisach o pomocy społecznej

Zmiany w przepisach o pomocy społecznej

Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Nowe regulacje porządkują i doprecyzowują przepisy. Ustawa m.in. umożliwia prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi przez gminy, a nie tylko powiaty. Dotychczas wiele osób nie mogło korzystać z oferty klubów prowadzonych przez powiaty z uwagi na odległość.
Zmiany w przepisach o pomocy społecznej [© Alexander Raths - Fotolia.com] Dzięki nowelizacji mniej osób będzie musiało płacić za korzystanie z ośrodków wsparcia dla osób z . Miesięczna odpłatność pozostanie na poziomie 5 proc. dochodu, ale dochód na osobę zostanie podniesiony z 250 do 300 proc. kryterium. Ustawa ujednolica także kwotę dotacji na jednego uczestnika takiego ośrodka wsparcia w poszczególnych województwach. Wojewoda corocznie będzie ustalać średnią wojewódzką miesięczną kwotę dotacji dla środowiskowych domów samopomocy w wysokości nie niższej niż 250 proc. kryterium dochodowego, a dla klubów samopomocy minimum 80 proc.

Powiązanie minimalnej kwoty dotacji z umożliwi jej wzrost wraz z weryfikacją tego kryterium.

Nowelizacja upoważnia też ministra spraw społecznyvh do wydania rozporządzenia określającego standardy wsparcia udzielanego w noclegowniach, schroniskach dla osób bezdomnych i ogrzewalniach, kwalifikacje pracowników i standard obiektów, w których udzielana jest pomoc bezdomnym. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach (np. klęski żywiołowej czy ) do noclegowni i schronisk dla bezdomnych będą mogły być przyjmowane osoby pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Ustawa wprowadza także zmiany mające pomóc pracownikom socjalnym, jako osobom wykonującym pracę obciążającą psychicznie, w przezwyciężaniu efektów wypalenia zawodowego. Określa m.in. programy szkoleń, kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz zasady uzyskiwania certyfikatów. Nowelizacja przewiduje też, że rodzinne wywiady środowiskowe i pracę socjalną w terenie będzie mogło wykonywać wspólnie dwóch pracowników socjalnych. Dodatkowo kierownik ośrodka pomocy społecznej będzie mógł wystąpić z wnioskiem o pomoc policji, która będzie miała obowiązek ją zapewnić. Ma to poprawić bezpieczeństwo pracowników .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 06:09:28, 06-10-2015 ~gość: 31.174.166.xxx

    Nowelizacja ustawy to zwykła "KICHA". Miliardy zł podatników idą na fanberie ekipy rzadzącej!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy