Strona głównaOpiekaZniknie dodatek pielęgnacyjny?

Zniknie dodatek pielęgnacyjny?

W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
Według informacji gazety parlamentarzyści chcą zmienić sposób finansowania opieki dla osób starszych, aby przeznaczane w tej chwili na ten cel 10 mld zł, trafiało do najbardziej potrzebujących. Prawo do świadczenia będą mieli tylko ci, którzy rzeczywiście wymagają opieki, a nie wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat.

Pieniądze na opiekę mają pochodzić z dodatkowej, powszechnej składki na fundusz pielęgnacyjny. Ma ona wynosić od 0,5 do 1 proc. pensji brutto czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Każda osoba starsza i potrzebująca pomocy dostanie voucher, którym zapłaci za wynajęcie pielęgniarki, pobyt w domu opieki społecznej czy dowóz jedzenia. Usługi na wyższym poziomie będziemy opłacać z własnych pieniędzy.

Pieniądze na opiekę będą także mogli otrzymać bliscy osoby uprawnionej, ale tylko w przypadku, gdy będą się nią sami opiekować i z tego powodu zrezygnują z pracy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 13:52:03, 26-06-2009 Zenek

  Szkoda czsu i nerwów na komentowanie czegoś tak głupiego o czym muśli PO. Zastanawia mnie tylko jedno a mianowicie czy Ci ludzie myślą, że nigdy nie będą starzy i na emeryturze, które jakie są to widać i słychać. Czy 150 zł za cieżką prace, traudne warunki życia jakie od 1945 roku mamu w naszym kraju. to jest tak duży wysiłek ekip rządodolnościwych dla tego człowieka, który przemęczył te 75 lat dzieki ich nieudolności. W innych krajach o ludziach w podeszłym wieku mówi się a szacunkiem i stara się robić wszystko by resztę ich życia polepszyć. U nas robi się wszystko by resztę zycia im obrzydzić i zachęcić do jak najszybszego umierania. Kawał o dobrym emerycie w świetle tego wszystkiego nabiera faktycznego kształtu cyt. ten emeryt jest dobrym emerytem, który dziś idzie na emeryturę a jutro umiera. Taki to jest nasz kraj dzięki "wspaniałym" politykom, którzy dla siebie niczego nie żałują a obojetne to jest z jakiej obcji pochodzą czy to z prawej czy lewej strony.
  ... zobacz więcej
 • 14:16:12, 26-06-2009 antyla

  Tak Zenku, masz rację ,szkoda nerwów. A czy Ci ludzie nie myślą o starości? Oni nie muszą się martwić, będą sobie żyć dostatnio do końca swoich dni . Już tam oni potrafią się zabezpieczyć kosztem zwykłego śmiertelnika.
 • 15:05:12, 26-06-2009 babciela

  Cholera jasna ,mówiłam , że PO jest zdolne do każdej podłosci. Ale uwaga dodatek piel.egnacyjny należy się starym ludziom z mopsu. Walczcie, jeżeli zabiora ten dodatek. Ale ja myslę ,że nie zabiora , my jestesmy znacząca grupa elektoratu PIS-u.
 • 15:37:13, 26-06-2009 tadeusz50

  Gdzieś słyszałem-czytałem nie mogę skojarzyć gdzie wyjaśnienie zabrania dodatku. Otóż ci co go mają będą mieli go nadal czyli nie zostanie im odebrany.do tej pory dodatek ten dawany był z urzędu kto skończył 75 lat, teraz będzie się musiał ubiegać o niego tak jak ci co go posiadają w wyniku całkowitej niepełnosprawności. Być może jednak takie rozwiązanie będzie korzystniejsze. Gromy ślemy a nie wiadomo czemu.
 • 15:44:16, 26-06-2009 eledand

  O dodatku już dawno słyszałam,że maja zrobić z nim rewolucję to znaczy według mnie kto posiada grupę inwalidzką ten z wnioskiem do Zusu może się o niego ubiegać.Kiedy to ma być zmienione,ale wszystkie rządy szukaja pieniędzy i Salomon z pustego nie naleje.
 • 16:13:24, 26-06-2009 della

  Dodatek pielęgnacyjny dla 75-latka to żadna łaska.To jedynie drobny gest który im się należy.Projektowane zmiany spowodują sytuację,że dodatek załatwi sobie ten kto ma odpowiednie układy w służbie zdrowia,albo za łapówki tak jak się załatwia renty.
 • 16:21:59, 26-06-2009 tadeusz50

  dodatek pielęgnacyjny przecież i teraz można dostać bez względu na wiek a na stan zdrowia.
 • 16:30:45, 26-06-2009 POLA

  Szczegółów jeszcze nie ma, ale pytam: czy jest sens dawania tym, którzy mają emerytury kilkutysięczne?
  A becikowe też wszystkie pary otrzymują bez względu na wysokość uposażeń?
  A wszyscy renciści to rzeczywiście tacy niezdolni do pracy?

  Trzeba pewne sprawy uporządkować, zwłaszcza w sytuacji pustki w kasie państwowej, a nie bawić się w nierozsądne rozdawnictwo, na które nas nie stać.
 • 17:16:21, 26-06-2009 babciela

  To nie jest rozdawnictwo- sa starzy ludzie którzy maja z dodatkiem emerytury 1100 - wiem bo jestem na komisjach niepełnosprawnych. Znaczna grupa niepełnosprawności daje ten dodatek, tylko że to idzie z naszych podatków, natomiast tamten z ZUS-u- czyli ludzie wypracowywuja go sobie.I to jest logiczne.Otrzymanie dodatku wymaga pewnego zachodu w Mopsie- i nie jest to tak , ze zapłaci sie lekarzowi - i sie ma- potrzebne sa karty leczenia , kupa dokumentów, i dopiero wtedy na tak zwanych zaocznych komisjach orzeka sie ten stopien. Daje Ci slowo honoru, Polu, że jeszcze na tych komisjach nie przyznano wielotysięcznej emeryturze dodatku- gduz bierze sie pod uwage i dochody zainteresowanego i dochody rodziny.
  To ie jest rozdawnictwo , to jest suma której dotad nie wypłacano emerytowi- czyli obligatoryjnie należy mu się.
  A pustka w kasie państwowej premier mógł zainteresowac sie pare miesięcy temu- wszyscy trabili o kryzysie- tylko PPremier był j wesołkowaty( zreszta jest do tej pory)- no, w końcu sobie nie zabierze
  ... zobacz więcej
 • 17:47:14, 26-06-2009 Anna G

  Babcielu, pozwolisz, ze jako obca przylacze sie do Twojej wypowiedzi na temat dodatku pielegnacyjnego. W Austrii jest dokladnie tak, jak to opisalas, przed kilkoma miesiacami zalatwialam taki podatek na meza, bo ja jestem jego opiekunka. To wcale nie jest takie proste, mimo, ze maz jest inwalida z niezdolnoscia do pracy! Po zlozeniu odpowiedniego formularza, w naszym austriackim zusie, czekalismy na zawiadomienie, kiedy w domu zjawi sie lekarz. Po uplywie dwoch miesiecy zjawil sie pan doktor, dokladnie przejrzal papiery dotyczace inwalidztwa, dokumenty o dochodach mial z zusu, badanie i wywiad w domu trwal 45 min. Dostalismy najnizszy dodatek, ale to juz jest cos. Nikt nie musi miec skonczone 75 lat, nasz sasiad naprzyklad ma 25 i tez ma ten dodatek. Balam sie zabrac glos, bo w temacie dom starcow zostalam strasznie opluta!
  ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X