Strona głównaOpiekaZwierzaki-roboty zmniejszają objawy demencji

Zwierzaki-roboty zmniejszają objawy demencji

Osoby z chorobą Alzheimera lub pokrewną demencją często doświadczają takich symptomów, jak depresja, agresja i lęk. Zazwyczaj objawy te leczy się lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwdepresyjnymi i benzodiazepinami, a one nierzadko wywołują skutki uboczne.
Zwierzaki-roboty zmniejszają objawy demencji [fot.  Florida Atlantic University, Youtube]
U pacjentów z pomocna jest też terapia z udziałem zwierząt. Istotnie poprawia nastrój i zachowanie osób starszych. Trudno ją jednak stosować w wielu ośrodkach, ponieważ wymaga zapewnienia zwierzakom stałej opieki.

Mając to wszystko na uwadze, eksperci z Florida Atlantic University przetestowali skuteczność niedrogich, interaktywnych futrzastych kotów-robotów w zakresie poprawy nastroju, zachowania i funkcji poznawczych u osób starszych z łagodną lub umiarkowaną demencją. Seniorów informowano, że ich pupil jest robotem, a nie żywym zwierzęciem.

Wyniki pokazały, że czas spędzony z kotem-robotem z czasem poprawiła nastrój pacjentów, Ponad połowa uczestników uzyskała wyższe wyniki w Krótkiej Skali Oceny Stanu Umysłowego (Mini Mental State Examination) po 12 spotkaniach z robotycznymi zwierzakami w porównaniu do rezultatów sprzed badania. Odnotowano pewną poprawą uwagi, zdolności obliczania i zdolności językowych.

- Ponieważ nie dysponujemy lekiem na demencję, nasz projekt oferuje sposób na radzenie sobie z objawami otępienia bez stosowania leczenia farmakologicznego, które może, ale nie musi być skuteczne i bywa, że wywołuje szkodliwe skutki uboczne - uważa Bryanna Streit LaRose. - Nasza terapia była niedroga, bezpieczna i nieinwazyjna - dodaje.

- Oprócz poprawy , zachowania i funkcji poznawczych, te zrobotyzowane koty pozwoliły naszym uczestnikom alternatywny sposób wyrażania siebie. Co ważne, poprawa nastroju i zachowania u osób z oraz innymi formami demencji może zwiększyć jakość życia ich opiekunów i członków rodziny - zaznacza Lisa Kirk Wiese.



Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy