Strona głównaOpiekaNowe kierunki w opiece nad Seniorami - Wrocław strona 2 / 2

Nowe kierunki w opiece nad Seniorami - Wrocław

strona 2 / 2


Zupełnie inny charakter ma prowadzony przez Centrum Ewangelickie Dom Pokoleń, mieszczący się przy ul. Kazimierza Wielkiego Dzienny Dom Pobytu Seniora. Placówka proponuje osobom starszym aktywne formy wypoczynku i rozwoju ujętego w ramach stałego harmonogramu codziennych zajęć. Oferta ta stanowi alternatywę dla klasycznych Domów Pomocy Społecznej, gdzie przebywają najczęściej osoby wymagające wsparcia przy codziennych czynnościach min. ze względu na . Jednakże jest wiele osób w wieku senioralnym, które nie wymagają tego typu opieki, a mimo tego spędzają swój czas w izolacji, rzadko wychodząc z mieszkania.

- Nasza placówka to oferta dla osób dojrzałych, które zmagają się ze swoją samotnością. Izolacja źle wpływa nie tylko na psychikę, ale także na zdrowie fizyczne. Samotny senior z czasem „przywyka” do swojego stanu i coraz bardziej odcina się od innych. W rzeczywistości jest to jednak groźny skutek braku kontaktu z innymi, poczucia bezradności i tego że jest się niepotrzebnym. A to powoduje szybszy rozwój i pogarszanie się stanu ogólnego osoby starszej – podkreśla Alina Lorek - kierownik Domu Pokoleń, psycholog i psychoterapeuta.

Dzienny Dom Pobytu łączy elementy opiekuńcze oraz aktywizacyjne i kulturalne. Do stałej dyspozycji gości jest pielęgniarka, psycholog oraz wolontariusze, a poszczególne zajęcia prowadzone są przez zaproszonych specjalistów. Seniorzy mogą przebywać w placówce od godziny 8 do 16, w tym czasie są prowadzone różnorodne działania – od spokojnej rekreacji, poprzez zajęcia ruchowe, warsztaty artystyczne i rozwijające wiedzę, ćwiczące umysł (w tym nauka języków, praca na komputerze) czy spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Nowością jest umożliwienie osobom starszym swobodnej realizacji ich własnych pomysłów, we współpracy z wolontariuszami, która ma na celu także międzypokoleniową integrację.

W ramach pobytu seniorzy korzystają również z oferty kulturalnej , w tym znajdującej się tuż obok Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Seniorzy mogą skorzystać z codziennego ciepłego obiadu przygotowanego pod okiem dietetyka w znajdującej się na miejscu kuchni.

fot. Dom Pokoleń/Centrum Ewangelickie


Nowatorskie rozwiązania dla seniorów - zarówno tych aktywnych jak i potrzebujących wsparcia i opieki to temat, który postaramy się przybliżyć także w kolejnych artykułach, dotyczących innych miast. Zapraszamy do przesyłania Waszych propozycji.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 17:05:03, 26-06-2016 ~gość: 31.175.24.xxx

  Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najgorzej jest z infrastrukturą. Wiele razy moja babcia miła problemy z poruszaniem się jak szłyśmy chociażby do lekarza czy rehabilitanta. Budynki, w których znajdują się instytucje dla osób starszych powinny być wyposażone w uchwyty i specjalne pomoce przy podnoszeniu się wstawaniu. My sami zamontowaliśmy takie uchwyty w domu, montaż to bardzo prosta rzecz, a faktycznie bardzo ułatwiają życie.
  ... zobacz więcej
 • 14:33:02, 02-06-2017 generalny

  My natomiast proponujemy innowacyjne rozwiązania z dziedziny Teleopieki,które niezależnie od miejsca naszego pobytu pozwalają nam śledzić parametry życiowe najbliższych. Więcej na ten temat można wyczytać na portalu www.seniorplus.org
 • 11:14:18, 05-06-2017 pielgrzym

  Natomiast ja ze swego doświadczenia kiedy obserwuję życie ludzi w podeszłym wieku, stwierdzam że dla ludzi którzy mają już bliziutko do przekroczenia progu...Ważniejsza jest sprawa duchowa od tych egzystencjonalnych...Akurat ta sprawa leży w możliwościach wszystkich bliskich osób.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy