Strona głównaOpiekaSenior: stary i niedożywiony? strona 2 / 2

Senior: stary i niedożywiony?

strona 2 / 2

Senior: stary i niedożywiony? [© Printemps - Fotolia.com]
Odpowiednie jest ważne w każdym wieku, ale w przypadku seniorów powinno być szczególnie mocno kontrolowane. I to zarówno pod względem jakości, jak i ilości spożywanych posiłków. O brak apetytu w wieku senioralnym nietrudno.

– Objawy towarzyszące infekcjom, przeziębieniom lub grypie, tj. gorączka czy biegunka, stanowią częstą przyczynę braku łaknienia. Osoby starsze, zwłaszcza unikające spożywania pokarmów, mają słabszą odporność, która sprzyja infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Kilkudniowe ograniczenie spożywania posiłków zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niedożywienia. Zapotrzebowanie kaloryczne u osób powyżej 60. roku życia wynosi około 2000 kcal – dla kobiet i około 2200 – dla mężczyzn. Ważne jest, by osoby starsze spożywały posiłki pokrywające w pełni ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze, takie jak białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, wapń, żelazo, witaminy C i E – mówi Aneta Kościołek, dietetyk z Kliniki Szafirowa.

Ocena stanu odżywienia

Jak ocenić ryzyko niedożywienia? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy przeprowadzić tzw. ocenę stanu odżywienia. Od 1 stycznia 2012 r. jest ona obowiązkowym badaniem, któremu powinien być poddany każdy pacjent przyjmowany do szpitala. Jeśli my sami lub osoba starsza, którą się opiekujemy, chcemy ocenić, czy dotyczy nas ryzyko niedożywienia, możemy przy pomocy internetu wykonać prosty test. To tzw. . Podobny formularz to tzw. (Malnutrition Universal Screening Tool). W teście należy udzielić odpowiedzi dotyczących np. wzrostu, wagi, ewentualnej zmiany masy ciała w ciągu ostanich 3 miesięcy czy rodzaju stosowanej w ciągu ostatnich dwóch tygodni diety.

W przypadku stwierdzenia niedożywienia, należy zastanowić się, co może być jego przyczyną i podjąć jak najszybszą interwencję żywieniową. Czasami wystarczy jedynie zwiększyć liczbę kalorii czy dostarczanych mikroelementów w spożywanych dziennie posiłkach, innym razem – konieczne może być wprowadzenie żywienia medycznego (klinicznego). W tym ostatnim przypadku niezbędne będzie stosowanie doustnych suplementów pokarmowych albo żywienia do- lub pozajelitowego. O konieczności i rodzaju żywienia medycznego, decyduje wyłącznie lekarz, dlatego, jeśli dotyczy nas problem niedożywienia, koniecznie skontaktujmy się z nim. Pamiętajmy – badania wykazują, że aż połowa osób po 70. roku życia jest w jakimś stopniu niedożywionych. Ma to ogromny wpływ na jakość życia, zachorowalność i czas ewentualnego powrotu do zdrowia.

Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy